تيتر خبر تاثیر نوسان قیمت نفت بر‌‌ بورس
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اثر مستقیم نوسانات قیمت جهانی نفت اول بر گروه پالایشی و بعد بر گروه پتروشیمی است اثر غیرمستقیم آن هم بر شرکت‌هایی است که مواد اولیه آن‌ها وابسته به نفت و مشتقات آن است چون که نوسان قیمت به سمت پایین است دسته دوم از این کاهش قیمت تأثیر مثبت می‌پذیرند.
تيتر خبر سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
طرح بانک مرکزی برای دریافت کارمزد از تراکنش کارتخوان‌های فروشگاهی، صف‌آرایی میان اصناف و شبکه بانکی را تشدید کرد. از ابتدای فعالیت شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) عرضه‌کنندگان کالا و خدمت با دیده تردید به این خدمت جدید بانکی می‌نگریستند.
تيتر خبر ثروتمندان تهرانی برای «عروسی» چگونه خرج می‌کنند؟
این روزها هزینه کردن، آن هم هزینه های آنچنانی برای مراسم یک شبه ازدواج برای خیلی ها توجیه پیدا کرده است و وقتی با دوستان و آشنایان درباره ازدواج و هزینه های آن و برنامه های جانبی و مفصلش گفت و گو می کنی، مواردی می بینی و می شنوی که شاید باور کردنش برای خیلی از ما سخت باشد
انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدولتيتر خبر انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدول
  فرهنگ و هنر  فرهنگ و هنر دارای زيرشاخه  فناوري اطلاعات  فناوري اطلاعات دارای زيرشاخه  صنعت و بازرگاني  صنعت و بازرگاني دارای زيرشاخه  بانک و بيمه  بانک و بيمه دارای زيرشاخه  بازار سرمايه  بازار سرمايه دارای زيرشاخه  صفحه اول  صفحه اول  
  عناوين برگزيده
قیمت خودروهای وارداتی در بازار/جدول
مظنه رهن آپارتمان دو خوابه در تهران +جدول
سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
ارزان ترین گوشی مجهز به اندروید 5 +عکس
پیش‌بینی تحلیلگران وزارتخانه از قیمت‌نفت
مظنه واحدهای 50 متری در تهران؟ +جدول
فروش اعتباری اوپل آسترا آغاز شد+جدول
مسکن چقدر گران می شود+جدول
قیمت انواع دستگاه گیرنده دیجیتال +جدول
آخرین قیمت انواع گوشی ZTE +مشخصات
آخرین قیمت انواع یخچال و فریزر دوقلو +جدول
آخرین قیمت انواع لپ‌تاپ MSI +جدول
ارزان‌ترین گوشی‌های اندرویدی بازار +جدول
آخرین قیمت انواع سشوار +جدول
قیمت انواع تلویزیون سه بعدی در بازار +جدول
آخرین قیمت انواع تبلت Lenovo +مشخصات
آخرین قیمت انواع اجاق گاز ایرانی +جدول
قیمت انواع دوربین عکاسی دیجیتال+جدول
جدیدترین قیمت خودروهای داخلی +جدول
غروب ركود در بازار مسكن
تغییرات دستمزد 25 گروه شغلی اعلام شد
آغاز پيش فروش اوپل آسترا ۲۰۱۴ +جدول
مسکن و شکاف متری 6 میلیونی در تهران! +جدول
با 30 میلیون‌ تومان چه ماشینی بخریم؟ +جدول
قیمت پرفروش ترین لپ تاپ‌ها ؟ +جدول
قیمت آپارتمان های 2خوابه تهران +جدول
پژو 206 دست دوم در بازار چند؟ +جدول
آپارتمان در پل رومی تهران، متری چند؟ +جدول
قیمت رهن آپارتمان دوخوابه در تهران +جدول
قیمت محبوبترین گوشی موبایل‌های بازار +جدول
قیمت لپ تاپ‌های مخصوص بازی +جدول
رکورد سقوط نرخ تورم برای خوراکی‌ها+جدول
مظنه واحدهای نوساز در تهران؟ +جدول
نگاهی به بازار سکه و طلا در هفته‌ گذشته +جدول

  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


 

بازار سرمايه  تاريخچه بورس 

بازار سرمايه ، تاريخچه بورس

تاريخچه بورس دنيا و ايران

در قرن پانزدهم ميلادي , بازرگانان و صرافان بلژيکي در شهر "بورژ" در مقابل خانه مردي به نام "فن در بورزه"(واندر بورس) جمع مي شدند و به داد و ستد مي پرداختند. بدين ترتيب نام فعاليتي که بعدها يعني در سال 1460 بازار متشکلي را شامل گشت از اسم آن مرد بلژيکي گرفته شد.

اولين بورس اوراق بهادار در دنيا در شهر آمستردام و توسط اولين شرکت چند مليتي به نام «کمپاني هند شرقي هلند» پديدار شد. به همين نحو، شرکت «کمپاني هند شرقي هلند» اولين شرکتي بود که سهام منتشر کرد. شرکت «کمپاني هند شرقي هلند» از سلسله عواملي براي نيل به موفقيت برخوردار بود: 50 هزار نفر کارمند غير نظامي با ارتش خصوصي مشتمل بر 40 ناوجنگي، 30 نفر ملوان و 10 هزار خدمه و البته گردش فزاينده سود. اين شرکت با وجود بازاري براي سهام و اوراق قرضه خود، احتمالاً قويترين اقتصاد در تاريخ جهان را داشته است. کليد موفقيت اين شرکت درحقيقت حضور «عموم» در مالکيت آن بوده است.

با توجه به تشکيل بورس اوراق بهادار لندن قبل از قرن 19، تا سال 1801 هيچگونه مقررات يا عضويت رسمي در بورس اوراق بهادار لندن مشاهده نشد. درحالي که بزرگترين گامهاي تغيير در تاريخ دنيا به وقوع ميپيوست، هنوز تعدادي اعتقاد داشتند که خريد وفروش سهام امري غير اخلاقي و شيطاني محسوب ميشود.

هم زمان با انتشار فهرست ابزارهاي مالي در قهوهخانه اي در لندن، کارگزاران سهام در زير درختي در خيابان «وال استريت» نيويورک جهت دادوستد سهام، نشست ترتيب دادند. وال استريت، يک ديوار مستحکم در نيويورک بود که به هرعلتي توسط هلنديان بنا شده بود. در سال 1792، 24 کارگزار سهام قراردادي را امضا نمودند که بعدها «هيأت سهام و بورس نيويورک»- شرکتي که بعدها به بورس اوراق بهادار نيويورک (NYSE) تبديل شد- جايگزين آن گرديد.

قرار داد «باتن وود(Buttonwood)» نه تنها پيدايش بورس اوراق بهادر نيويورک را باعث گرديد بلکه شاهد انکار ناپذيري مبني بر توسعه ايالات متحده و تبديل آن به يک ابرقدرت اقتصادي محسوب شد. جالب است که وال استريت در کنار ديگر سمبل ايالات متحده يعني آسمانخراش‌ها ، به عنوان نماد قدرت و پول اين کشور به شمار ميرود.

امروزه نقش بورسهاي اوراق بهادار در اقتصاد جهان غيرقابل انکارند. شايد محققين نيز هيچگاه تصور نميکردند که کاري که شرکتي در 400 سال پيش ابداع نمود، سراسر دنيا را دربرگيرد. (ترجمه و تهيه: کريم کريمي، کارشناس مسئول امور بين‌الملل، سازمان بورس و اوراق بهادار)

تاريخچه بورس ايران:

بورس اوراق بهادار تهران در بهمن‌ماه سال 1346 بر پايه قانون مصوب ارديبهشت‌ماه 1345 تأسيس شد. دوران فعاليت بورس اوراق بهادار را مي‌توان به چهار دوره تقسيم کرد: دوره نخست (1357-1346)، دوره دوم (1367-1358)، دوره سوم (1383-1368) و دوره چهارم (از 1384 تاکنون).

اما ريشه هاي ايجاد بورس اوراق بهادار در ايران به سال 1315 بازمي‌گردد. در اين سال يک کارشناس بلژيکي به نام ران لوترفلد به همراه يک کارشناس هلندي، به درخواست دولت وقت ايران، دربارة تشکيل بورس اوراق بهادار مطالعاتي نمودند و طرح تأسيس و اساسنامة آن را تنظيم کردند. در همان سال‌ها يک گروه کارشناسي در بانک ملي نيز به مطالعة موضوع پرداختند و در سال 1317 گزارش کاملي دربارة جزئيات مربوط به تشکيل بورس اوراق بهادار تهيه کردند.

اما آغاز جنگ جهاني دوم فرصت ادامة فعاليت را از کارشناسان گرفت. از سرگيري مطالعات در اين زمينه به فرصت مناسبتري نياز داشت که اين فرصت پس از کودتاي 28 مرداد 1332 و حاکم شدن آرامش نسبي بر ايران براي اتاق بازرگاني،اتاق صنايع و معادن،بانک مرکزي و وزارت بازرگاني ايجاد شد تا چند سالي را به بررسي پيرامون اين بازار و شرايط ايران براي تشکيل آن بپردازند.

در سال 1345 قانون و مقررات تشکيل بورس اوراق بهادار را تهيه و لايحه مربوط را به مجلس شوراي ملي ارسال کردند. لايحه مزبور در ارديبهشت 1345 تصويب شد،اما به دليل عدم آمادگي بخش صنعتي و بازرگاني بورس تهران در پانزدهم بهمن ماه 1346 با ورود سهام بانک صنعت و معدن- به عنوان بزرگترين مجتمع واحدهاي توليدي و اقتصادي آن زمان- فعاليت خود را آغاز کرد.

دوره نخست (1357-1346):

بعد از ورود بانک صنعت و معدن در 15 بهمن 46، شرکت نفت پارس، اوراق قرضة دولتي، اسناد خزانه، اوراق قرضة سازمان گسترش مالکيت صنعتي و اوراق قرضة عباس آباد به بورس تهران راه يافتند. در طي 11 سال فعاليت بورس تا پيش از انقلاب اسلامي در ايران (سال‌هاي 1346 تا 1357) تعداد شرکت‌ها و بانک‌ها و شرکت‌هاي بيمة پذيرفته شده از 6 بنگاه اقتصادي در سال 1346 به 105 بنگاه در سال 57 افزايش يافت.

دوره دوم (1367-1358):

پيروزي انقلاب اسلامي و وقوع جنگ تحميلي در اين دوره رويدادها و تحولات بسياري را به دنبال داشت. از ديدگاه تحولات مرتبط با بورس اوراق بهادار نخستين رويداد، تصويب لايحة قانون ادارة امور بانک‌ها در تاريخ 17 خرداد 1358 توسط شوراي انقلاب بود که به موجب آن36 بانک‌ تجاري و تخصصي کشور در چهارچوب 9 بانک شامل 6 بانک تجاري و 3 بانک تخصصي ادغام و ملي شدند. چندي بعد و در پي آن شرکت‌هاي بيمه نيز در يکديگر ادغام گرديدند و به مالکيت دولتي درآمدند و همچنين تصويب قانون حفاظت و توسعة صنايع ايران در تير 1358 باعث گرديد تعداد زيادي از بنگاه‌هاي اقتصادي پذيرفته شده در بورس از آن خارج شوند. به گونه‌اي که تعداد آنها از 105 شرکت و مؤسسة اقتصادي در سال 1357 به 56 شرکت در پايان سال 1367 کاهش يافت.

دوره سوم (1383-1368):

با توجه سياستگزاران اقتصادي کشور به تجديد فعاليت بورس اوراق بهادار در سال 1368، تعداد شرکتها از 56 شرکت در سال 1367 به 249 شرکت در سال 1375 افزايش يافت.

از سوي ديگر، روند پرنوسان فعاليت بورس اوراق بهادار تهران در سالهاي 1369 تا 1375،به ويژه نوسانهاي شديد و يک سويه قيمتها در سالهاي 1370،1373و1374،افت وخيزهاي دوره اي قابل توجهي را در پي داشته که برآيند آنها به انتظارات سرمايه گذاران و بي اطميناني حاکم بر اين بازار انجاميده است.

سال 1370 سال پررونقي براي بازار سرمايه بود. در اين سال افزايش چشمگيري در ارزش و حجم معاملات بازار پديد آمد. اين رشد به سبب عرضة سهام در مقياس بالا از طرف سازمان‌هاي دولتي، ورود 29 شرکت جديد به فهرست شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس، عرضة سهام به صورت نسبتاً فراگير در سراسر کشور از طريق شبکة بانکي و عرضة سهام به کارگران به نرخ‌هاي ترجيحي براساس مصوبه موقت بود. از آنجا که در سال 1371 اقتصاد کشور دچار رکود نسبي شده بود.

عامل اصلي افزايش حجم معاملات به طور عمده مربوط به چهار ماه آخر سال 1373 و ناشي از عدم عرضة سهام توسط عرضه‌کنندگان عمدة دولتي، افزايش قيمت شناور ارزهاي خارجي و تشديد تورم بوده است که موجب ايجاد صف‌هاي تقاضا در اين سال شد.

سال 1374 سال تأسيس شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري سهامي عام بود. در اين سال 4 شرکت سرمايه‌گذاري جديد تأسيس شد، همچنين يک شرکت توسعة منطقه‌اي به صورت سهامي عام در استان فارس تأسيس شد، از وقايع ديگر سال 1374 افزايش سرمايه‌گذاري در بخش دولتي بود که بر رشد بورس تأثير به سزايي داشت.

وضعيت بورس در سال 1375 وضعيتي دوگانه بود. در نيمة نخست سال، روندهاي حرکتي سال پيش همچنان ادامه يافت و شاخص‌هاي مختلف فعاليت در بازار بورس از روندي افزايشي برخوردار بود ، در نيمة دوم سال، شتاب يک سوية نوسان‌هاي قيمتي در بورس اوراق بهادار تهران کند شد و شاخص قيمت سهام از مهرماه تا پايان آن سال به ميزان 6/9 درصد کاهش يافت.

در سال 1376 ساماندهي وضعيت اطلاع رساني به عنوان يکي از مهمترين تمهيدات بازيابي کارکردهاي طبيعي بورس اوراق بهادار تهران مورد توجه قرار گرفته است. در اين باره، به منظور دسترسي آسان و سريع کاربران مختلف به اطلاعات آماري درست،دقيق و بهنگام، کميت و کيفيت اطلاعات عرضه شده در چارچوب نشريه هاي آماري ادواري بورس بازنگري و بهسازي شد.

روند سريع بهبود شاخص‌ها، رشد ارزش معاملات، افزايش حجم دادوستد سهام، رشد پرشتاب قيمت‌ها، حضور پرتعداد روزانه سهامداران در تالار بورس، افزايش شمار خريداران و تحولات ديگر بيانگر رشد و توسعة بازار سرماية ايران بود. رشد روزافزون بورس نشان از جايگاه مهم اين نهاد در پيشبرد و توسعة اقتصاد ملي در سال‌هاي آتي داشت.

رشد بورس تهران در سال 1378 نيز ادامه يافت. و اين رشد در سال 1379 باعث بوجود آمدن سال درخشاني در پرونده بورس تهران شد. در اين سال بازدهي بورس به 86/59 درصد رسيد که در مقايسه با ساير فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري و تورم 6/12 درصدي در اين سال بسيار شايان توجه بود.

در سال 80 نيز بورس روند رو به رشدي را دنبال کرد

سال 1381 سال پرفراز و نشيبي براي بورس بود. شاخص کل بورس تا شهريور ماه اين سال با افزايش همراه بود. در اين سال به تدريج رفتار سرمايه‌گذاران تغيير يافته و با وجود آنکه انتظار کاهش نسبي قيمت سهام شرکت‌هاي ناشي از تقسيم سود در مجامع عادي متصور بود، اما عملاً بازار با رفتار ديگري روبه‌رو شد که به ظاهر متناقض با آموخته و شيوه‌هاي متداول رفتار سرمايه‌گذاران بود.

سال 1382، سال ثبت رکوردهاي جديد در بورس اوراق بهادار تهران بوده است. در اين سال هم? نماگرهاي عمدة فعاليت، با رسيدن به حد نصاب‌هاي تازه، که از بدو فعاليت بورس اوراق بهادار تهران بي‌سابقه بوده است،

فعاليت بورس اوراق بهادار تهران طي سال 1383 در دو بخش متمايز رونق و رکود نسبي بازار قابل بررسي است. عملکرد بورس تهران در نيمة‌ اول سال به‌رغم دو افت محسوس در ماه‌هاي ارديبهشت و مرداد، هم‌چنان متأثر از روندهاي حرکتي سال پيش از آن بود و نماگرهاي مختلف فعاليت بورس از روندي افزايشي برخوردار بودند، به‌گونه‌اي که حجم دادوستد و شاخص قيمت سهام در اين دوره به بالاترين حد خود در تمامي سال‌هاي فعاليت بورس رسيد. در همين سال سازمان کارگزاران بورس کالاي کشاورزي ايران تاسيس شد.

دوره چهارم (از 1384 تاکنون):

در سال 1384، نماگرهاي مختلف فعاليت بورس اوراق بهادار در ادامة روند حرکتي نيمه دوم سال 1383، همچنان تحت تأثير رويدادهاي مختلف داخلي و خارجي و افزايش بي‌روية شاخص‌ها در سال‌هاي قبل از روندي کاهشي برخوردار بودند و اين روند، به جز دورة کوتاهي در آذرماه تا پايان سال قابل ملاحظه بود. از آذرماه سال 1384، سياست‌ها و تلاش دولت و سازمان بورس باعث کند شدن سرعت روند کاهشي معيارهاي فعاليت بورس شد، به‌گونه‌اي که تصويب قانون بازار اوراق بهادار، تغيير سياست‌هاي داخلي سازمان بورس و پيش‌بيني آزادسازي قيمت سيمان به‌دليل ورود اين محصول به بورس فلزات، باعث رشد 6/6 درصدي شاخص قيمت در آذر ماه 1384 نسبت به ماه پيش از آن شد.

کاهش چشمگير معاملات سهام در سال 1384، با توجه به اقدامات مؤثر فوق‌الذکر در سال 1385 به تعادل نسبي رسيد.تعداد شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار از 422 شرکت در پايان سال 1383 به 435 شرکت در پايان سال 1385 افزايش يافت.

از جمله رويدادهاي اساسي اين دوره عبارتند از:

تصويب قانون بازار اوراق بهادار جمهوري اسلامي ايران (1/9/84)

تشکيل شوراي عالي بورس و اوراق بهادار

تشکيل سازمان بورس و اوراق بهادار

تشکيل بورس اوراق بهادار تهران (شركت سهامي عام)

تشکيل شرکت سپرده‌گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه وجوه

در سال 86 بورس روند نسبتا رو به رشدي را دنبال کرد. شايد از دلايل آن بتوان به واگذاري شرکتهاي دولتي به بورس نام برد. در همين سال بورس هاي کشاورزي ، فلزات و مشتقان نفتي در قالب بورس کالا به منظور بالا رفتن کارايي بازار با يکديگر ادغام شدند. اين روند در سال 87 نيز دنبال شد و باعث بوجود آمدن شاخص کل بالا براي بورس شد. در اين سال 5% سهام مخابرات وارد بورس شد.در اين سال تعداد شرکتهاي بورس با ورود شرکت سيمان کردستان در مهر 87 به 445 شرکت رسيد.

  عناوين مرتبط :
طراحی سایت : اصفهان هاست