تيتر خبر تاثیر نوسان قیمت نفت بر‌‌ بورس
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اثر مستقیم نوسانات قیمت جهانی نفت اول بر گروه پالایشی و بعد بر گروه پتروشیمی است اثر غیرمستقیم آن هم بر شرکت‌هایی است که مواد اولیه آن‌ها وابسته به نفت و مشتقات آن است چون که نوسان قیمت به سمت پایین است دسته دوم از این کاهش قیمت تأثیر مثبت می‌پذیرند.
تيتر خبر سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
طرح بانک مرکزی برای دریافت کارمزد از تراکنش کارتخوان‌های فروشگاهی، صف‌آرایی میان اصناف و شبکه بانکی را تشدید کرد. از ابتدای فعالیت شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) عرضه‌کنندگان کالا و خدمت با دیده تردید به این خدمت جدید بانکی می‌نگریستند.
تيتر خبر ثروتمندان تهرانی برای «عروسی» چگونه خرج می‌کنند؟
این روزها هزینه کردن، آن هم هزینه های آنچنانی برای مراسم یک شبه ازدواج برای خیلی ها توجیه پیدا کرده است و وقتی با دوستان و آشنایان درباره ازدواج و هزینه های آن و برنامه های جانبی و مفصلش گفت و گو می کنی، مواردی می بینی و می شنوی که شاید باور کردنش برای خیلی از ما سخت باشد
انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدولتيتر خبر انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدول
  فرهنگ و هنر  فرهنگ و هنر دارای زيرشاخه  فناوري اطلاعات  فناوري اطلاعات دارای زيرشاخه  صنعت و بازرگاني  صنعت و بازرگاني دارای زيرشاخه  بانک و بيمه  بانک و بيمه دارای زيرشاخه  بازار سرمايه  بازار سرمايه دارای زيرشاخه  صفحه اول  صفحه اول  
  عناوين برگزيده
قیمت خودروهای وارداتی در بازار/جدول
مظنه رهن آپارتمان دو خوابه در تهران +جدول
سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
ارزان ترین گوشی مجهز به اندروید 5 +عکس
پیش‌بینی تحلیلگران وزارتخانه از قیمت‌نفت
مظنه واحدهای 50 متری در تهران؟ +جدول
فروش اعتباری اوپل آسترا آغاز شد+جدول
مسکن چقدر گران می شود+جدول
قیمت انواع دستگاه گیرنده دیجیتال +جدول
آخرین قیمت انواع گوشی ZTE +مشخصات
آخرین قیمت انواع یخچال و فریزر دوقلو +جدول
آخرین قیمت انواع لپ‌تاپ MSI +جدول
ارزان‌ترین گوشی‌های اندرویدی بازار +جدول
آخرین قیمت انواع سشوار +جدول
قیمت انواع تلویزیون سه بعدی در بازار +جدول
آخرین قیمت انواع تبلت Lenovo +مشخصات
آخرین قیمت انواع اجاق گاز ایرانی +جدول
قیمت انواع دوربین عکاسی دیجیتال+جدول
جدیدترین قیمت خودروهای داخلی +جدول
غروب ركود در بازار مسكن
تغییرات دستمزد 25 گروه شغلی اعلام شد
آغاز پيش فروش اوپل آسترا ۲۰۱۴ +جدول
مسکن و شکاف متری 6 میلیونی در تهران! +جدول
با 30 میلیون‌ تومان چه ماشینی بخریم؟ +جدول
قیمت پرفروش ترین لپ تاپ‌ها ؟ +جدول
قیمت آپارتمان های 2خوابه تهران +جدول
پژو 206 دست دوم در بازار چند؟ +جدول
آپارتمان در پل رومی تهران، متری چند؟ +جدول
قیمت رهن آپارتمان دوخوابه در تهران +جدول
قیمت محبوبترین گوشی موبایل‌های بازار +جدول
قیمت لپ تاپ‌های مخصوص بازی +جدول
رکورد سقوط نرخ تورم برای خوراکی‌ها+جدول
مظنه واحدهای نوساز در تهران؟ +جدول
نگاهی به بازار سکه و طلا در هفته‌ گذشته +جدول

  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


 

بازار سرمايه  آموزش بورس  گام نهم

بازار سرمايه ، آموزش بورس ، گام نهم

 

آشنايي با ادبيات بورس

بورس

بخش اقتصاد- بازار بورس مکاني است که درآن سهام شرکتهاي گوناگون توليدي خدماتي و سرمايه گذاري داد و ستد مي شود. مردم به بازار بورس بازارسهام هم مي گويند. اما نام رسمي و قانوني آن بورس اوراق بهادار مي باشد که منظوراز اوراق بهادارهمان برگه هاي سهام شرکتهاست. به مکاني که در آن عمل داد و ستد انجام مي گيرد تالار معاملات بورس گفته مي شود.

اصلي ترين تالارمعاملات بورس کشوردر تهران - خيابان حافظ - تقاطع جمهوري واقع است. ورودعموم مردم درآن آزاد است.

براي آشنايي با نحوه داد وستد سهام دربورس مي توان با مراجعه به تالارهاي معاملات بورس به طورعملي آشنا شد وسپس با مراجعه به کارگزاري هاي مختلف بورس که درمکانهاي مختلف شهرها پراکنده هستند فرم درخواست خريد سهم شرکت مورد نظررا تکميل و در پايان سال مالي و پس از برگزاري مجمع عمومي عادي متناسب با حجم سهامي که خريداري شده از سود مناسب و قطعي که معمولا دو برابر سود بانک هاست برخوردار شد.(حدود 40 درصد در سال )

مشخصات بارز بازار بورس چيست ؟

1/ وجود مکاني مشخص براي داد و ستد سهام

2/ قيمت شفاف سهام

3/ قدرت نقد شوندگي سهام

بازاربورس چه منافعي براي جامعه دارد ؟

*کنترل نقدينگي درجامعه بازاربورس يک فرصت سرمايه گذاري مطلوب براي سرمايه گذاران با سرمايه هاي اندک ايجاد مي کند و زمينه توزيع عادلانه ثروت را مهيا مي کند.

مزيت هاي کلان آن براي جامعه عبارتند از

* رشد توليد نا خالص ملي و مهار تورم

*استفاده از پس اندازهاي خرد وکوچک مردم

*هدايت سرمايه هاي سرگردان

*کمک به رشد صنعتي شدن کشور

از طرفي وارد شدن به بازار بورس شما را با اين ادبيات روبرو مي کند:

بورس :

محلي است براي معامله و داد و ستد سهام شرکتهاي پذيرفته شده در بورس

مجمع عمومي عادي ساليانه :

که با حضور سهامداران - بازرس - حسابرس و مديران شرکتها هر سال يکبار و حداکثر 4 ماه بعد از پايان سال مالي تشکيل مي شود و در آن موارد مختلفي از جمله تصويب صورتهاي مالي سال قبل و تصميم در مورد نحوه تقسيم سود انجام مي گيرد.

مجمع عمومي فوق العاده :

در مواقعي که نياز به تصميم گيري در مورد بخصوصي که نياز به تصويب مجمع دارد مانند تصميم در مورد افزايش سرمايه يا تغيير در اعضاي هيئت مديره و غيره باشد تشکيل مي شود .

اطلاعات ميان دوره اي :

اطلاعاتي است که در دوره هاي فصلي و ماهانه اعلام مي شود و جريان مالي شرکت را بصورت واقعي نشان مي دهد با مقايسه اين اطلاعات با بودجه شرکت مي توان درصد خطاي پيش بيني شرکت را بدست آورد.

افزايش سرمايه :

شرکتها معمولا براي انجام طرحها و برنامه هاي سود آور و بعضا براي جبران کمبود نقدينگي اقدام به افزايش آخرين سرمايه ثبت شده خود و در نتيجه تعداد سهام شرکت مي نمايند که اينکار با پيشنهاد هيئت مديره و تصويب در مجمع عمومي و تاييد سازمان بورس عملي مي باشد و از طرق مختلف انجام مي گيرد که عبارتست از آورده نقدي – سهام جايزه و صرف سهام .

سبد سهام :

عبارتست از تقسيم سرمايه بين سهام چند شرکت جهت کاهش ريسک سرمايه گذار

بورس نفت

شرکت سهامي عام :

به موجب ماده 1 قانون تجارت شرکت سهامي عام شرکتي است که سرمايه آن به سهام مساوي منقسم شده و مسئوليت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمي سهام آنهاست .

بازار سرمايه :

بازاري است که در آن سهام شرکتهاي سهامي عام عرضه و مورد معامله قرار مي گيرد.

بازار پول :

بازاري است که در آن اسناد خزانه، اوراق مشارکت يا قرضه (بانکها) و گواهي هاي سپرده عرضه مي شود. دوره اينگونه بازار يکسال يا کمتر است.

بازار اوليه :

بازاري است که در آن شرکتها براي اولين بار اقدام به عرضه سهام و پذيره نويسي مي نمايند.

بازار ثانويه :

در اين بازار سهام عرضه شده در بازار اوليه مورد معامله مکرر قرار مي گيرد .(بازار ثانويه عمل جذب سرمايه در بازار اوليه را تسهيل مي نمايد؛ به شرطي که سهام آن شرکت در بورس پذيرفته شده باشد)

به عبارتي بازار ثانويه شامل خريداران و فروشندگان سهام اوراق قرضه اي است که قبلا انتشار يافته است .براي مثال اگر فردي بخواهد سهم يا ورقه ي قرضه اي را که براي اولين بار پس از عرضه توسط يک شرکت خريداري کرده به فروش برساند بايد به بازار ثانويه برود. به همين ترتيب وقتي شخصي بخواهد سهم يا ورقه قرضه مربوط به شرکتي را از بازار ثانويه خريداري کند (در صورتي که آن شرکت در فهرست شرکت هاي پذيرفته شده در بازار سهام باشد) ناچار نيست منتظر انتشار عمومي سهام جديد آن شرکت بماند. بورس اوراق بهادار مهم ترين نهاد بازار ثانويه براي معاملات اوراق بهادار است. بازار ثانويه مکاني است که سهام منتشرشده و در حال انتشارمورد خريد و فروش قرار مي گيرند. تفاوت بازار ثانويه با بازار اوليه در اين است که در بازار اوليه عرضه کننده، سهام را مستقيما به سرمايه گذار مي فروشد. ذکر اين نکته هم ضروري است که مکان رسمي به عنوان بازار اوليه وجود ندارد و فقط اصطلاحي است که در مقابل بازار ثانويه به کار مي رود.

سرمايه اوليه :

عبارتست از مبلغي که موسسين براي شروع فعاليت آن را تعيين کرده و قسمتي از آن را از طريق فروش سهام به غير (پذيره نويسي) تامين مي کنند .

قيمت اسمي :

در ايران اين قيمت براي هر برگ سهام 1000 ريال است ودر هر زمان تعداد سهام هر شرکت از تقسيم سرمايه بر اين مبلغ بدست مي آيد که آن را قيمت پذيره نويسي نيز مي نامند.

قيمت تابلو :

قيمتي است که بر اساس عرضه و تقاضاي موجود براي هر سهم تعيين مي شود و ارزش روز هر شرکت بر مبناي اين قيمت محاسبه مي شود.

کارگزار :

شخصيتي است حقوقي که عمل خريد و فروش سهام در بورس اوراق بهادار را براي مشتريان انجام مي دهند و در ازاي آن کارمزدي دريافت مي کند.

عرضه :

اعلام آمادگي براي فروش سهام يک شرکت در يک قيمت (يا در يک محدوده قيمتي ) توسط دارنده (کارگزار) آن سهم .

تقاضا :

اعلام آمادگي براي خريد سهام يک شرکت در يک قيمت (يا در يک محدوده قيمتي ) توسط خريدار.

نقد شوندگي :

عبارتست از درجه سهولت معامله روي يک سهم .هرچه سهم از نقد شوندگي بيشتري برخوردار باشد امکان بلوکه شدن سرمايه کاهش مي يابد.

قيمت باز :

در مواقعي که خريدار يا فروشنده تعيين قيمت را به کارگزار واگذار مي نمايد کارگزار داراي دستور معامله با قيمت باز مي باشد . (قيمت در اختيار هم ناميده مي شود)

بورس

قيمت محدود :

در مواقعي که خريدار يا فروشنده حداکثر يا حداقل قيمتي را براي معامله تعيين مي نمايد کارگزار داراي دستور معامله با قيمت محدود مي باشد.

قيمت معين :

در مواقعي که خريدار يا فروشنده قيمت ثابتي را براي انجام معامله تعيين مي نمايد کارگزار داراي دستور معامله با قيمت معين مي باشد.

درخواست خريد :

اولين گام جهت خريد سهام يک شرکت پس از مراجعه به کارگزاري تکميل فرم درخواست خريد مي باشد که مي بايست بطور کامل و صحيح پر شود. مهمترين قسمتهاي آن عبارتند از نام کامل و تعداد سهام شرکتي که قصد خريد ان را داريم .نحوه پرداخت و تعيين نوع قيمت (باز – محدود – معين ) و ذکر آدرس پستي دقيق جهت ارسال اطلاعيه هاي شرکت ميباشد.

درخواست فروش :

اين قسمت داراي دو فرم مي باشد يکي تکميل فرم وکالتنامه که کارگزار بتواند حق فروش داشته باشد و ديگري تکميل فرم درخواست فروش است که تقريبا شبيه فرم درخواست خريد است.

اعلاميه خريد :

سندي است که جزئيات خريد سرمايه گذار را منعکس مي کند.

شاخص :

عددي است که جهت و سرعت حرکت بازار را نشان مي دهد. انواع آن که در ايران محاسبه مي شود عبارتست از شاخص کل قيمت (tepix )، شاخص بازده نقدي (tedix شاخص بازده نقدي و قيمت (tedpix )، شاخص پنجاه شرکت فعال، شاخص مالي و شاخص صنعت .

که شاخص کل قيمت به دليل موزون بودن، در دسترس بودن و جامع بودن بيشتر نشان دهنده وضعيت کلي بازار است .

eps پيش بيني شده :

عبارتست از سود هر سهم که شرکت براي سال مالي که در پيش است پيش بيني مي کند.

eps تحقق يافته :

عبارتست از سود هر سهم که در دوره مالي گذشته به هر سهم تعلق گرفته .

dps :

عبارتست از سودي که پس از پيشنهاد هيئت مديره و تصويب در مجمع عمومي به هر سهم پرداخت مي شود که رابطه عکس با قيمت سهم دارد.

p/e :

به زبان ساده عبارتست از تقسيم قيمت يک شرکت بر سود پيش بيني شده آن که دوره بازگشت سرمايه را نيز نشان ميدهد (البته به زبان ساده ) .

نکته باقي مانده اينکه بورس به سه دسته کلي تقسيم شود:

-بورس کالا:

بازار منظمى است که در آن کالاهاى معينى مورد معامله قرار مى گيرد.مانندبورس طلاى نيويورک

بورس اسعار:

در اين بازار پول کشورهاى مختلف (ارز)مورد معامله قرار مى گيرد. معاملات ارزى بر اساس نوسانات بهاى پولهاى مختلف در مقابل يکديگر صورت مى گيرد.

بورس اوراق بهادار:

در اين بازار اوراق بهادار(سهام شرکتهاى سهامى، اوراق قرضه، اسناد خزانه، اوراق مشارکت ) مورد معامله واقع مى شود.

  عناوين مرتبط :
طراحی سایت : اصفهان هاست