تيتر خبر تاثیر نوسان قیمت نفت بر‌‌ بورس
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اثر مستقیم نوسانات قیمت جهانی نفت اول بر گروه پالایشی و بعد بر گروه پتروشیمی است اثر غیرمستقیم آن هم بر شرکت‌هایی است که مواد اولیه آن‌ها وابسته به نفت و مشتقات آن است چون که نوسان قیمت به سمت پایین است دسته دوم از این کاهش قیمت تأثیر مثبت می‌پذیرند.
تيتر خبر سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
طرح بانک مرکزی برای دریافت کارمزد از تراکنش کارتخوان‌های فروشگاهی، صف‌آرایی میان اصناف و شبکه بانکی را تشدید کرد. از ابتدای فعالیت شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) عرضه‌کنندگان کالا و خدمت با دیده تردید به این خدمت جدید بانکی می‌نگریستند.
تيتر خبر ثروتمندان تهرانی برای «عروسی» چگونه خرج می‌کنند؟
این روزها هزینه کردن، آن هم هزینه های آنچنانی برای مراسم یک شبه ازدواج برای خیلی ها توجیه پیدا کرده است و وقتی با دوستان و آشنایان درباره ازدواج و هزینه های آن و برنامه های جانبی و مفصلش گفت و گو می کنی، مواردی می بینی و می شنوی که شاید باور کردنش برای خیلی از ما سخت باشد
انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدولتيتر خبر انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدول
  فرهنگ و هنر  فرهنگ و هنر دارای زيرشاخه  فناوري اطلاعات  فناوري اطلاعات دارای زيرشاخه  صنعت و بازرگاني  صنعت و بازرگاني دارای زيرشاخه  بانک و بيمه  بانک و بيمه دارای زيرشاخه  بازار سرمايه  بازار سرمايه دارای زيرشاخه  صفحه اول  صفحه اول  
  عناوين برگزيده
قیمت خودروهای وارداتی در بازار/جدول
مظنه رهن آپارتمان دو خوابه در تهران +جدول
سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
ارزان ترین گوشی مجهز به اندروید 5 +عکس
پیش‌بینی تحلیلگران وزارتخانه از قیمت‌نفت
مظنه واحدهای 50 متری در تهران؟ +جدول
فروش اعتباری اوپل آسترا آغاز شد+جدول
مسکن چقدر گران می شود+جدول
قیمت انواع دستگاه گیرنده دیجیتال +جدول
آخرین قیمت انواع گوشی ZTE +مشخصات
آخرین قیمت انواع یخچال و فریزر دوقلو +جدول
آخرین قیمت انواع لپ‌تاپ MSI +جدول
ارزان‌ترین گوشی‌های اندرویدی بازار +جدول
آخرین قیمت انواع سشوار +جدول
قیمت انواع تلویزیون سه بعدی در بازار +جدول
آخرین قیمت انواع تبلت Lenovo +مشخصات
آخرین قیمت انواع اجاق گاز ایرانی +جدول
قیمت انواع دوربین عکاسی دیجیتال+جدول
جدیدترین قیمت خودروهای داخلی +جدول
غروب ركود در بازار مسكن
تغییرات دستمزد 25 گروه شغلی اعلام شد
آغاز پيش فروش اوپل آسترا ۲۰۱۴ +جدول
مسکن و شکاف متری 6 میلیونی در تهران! +جدول
با 30 میلیون‌ تومان چه ماشینی بخریم؟ +جدول
قیمت پرفروش ترین لپ تاپ‌ها ؟ +جدول
قیمت آپارتمان های 2خوابه تهران +جدول
پژو 206 دست دوم در بازار چند؟ +جدول
آپارتمان در پل رومی تهران، متری چند؟ +جدول
قیمت رهن آپارتمان دوخوابه در تهران +جدول
قیمت محبوبترین گوشی موبایل‌های بازار +جدول
قیمت لپ تاپ‌های مخصوص بازی +جدول
رکورد سقوط نرخ تورم برای خوراکی‌ها+جدول
مظنه واحدهای نوساز در تهران؟ +جدول
نگاهی به بازار سکه و طلا در هفته‌ گذشته +جدول

  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


 

بازار سرمايه  آموزش بورس  گام پنجم

بازار سرمايه ، آموزش بورس ، گام پنجم

گام پنجم: پيش به سوي سرمايه گذاري
 
 
زماني که مي گويند نماد معاملات شرکتي باز يا بسته است ؟

زماني که شرکتي براي اولين بار سهامش در بورس عرضه مي شود مي بايست نماد معاملاتي آن شرکت در بورس باز شود تا سرمايه گذاران بتوانند سهم آن شرکت را خريد و فروش کنند. سهام هر شرکت تنها زماني مورد معامله قرار مي گيرد که نماد آن در تابلوي بورس باز باشد، حال اگر مسئولين آن شرکت بخواهند تغييراتي در اصول اساسي شرکت انجام دهند، نماد معاملاتي شرکت در بورس بسته مي شود و امکان خريد و فروش سهم آن شرکت براي معامله متوقف مي گردد،اين تغييرات علل مختلفي دارد که ميتوان موارد زير را نام برد:

?-تعديل EPS

2-تغيير محل شرکت

?-افزايش سرمايه

در ادامه به توضيح هر يک مي پردازيم:

?-تعديل EPS :همانطور که در گامهاي قبلي درمورد آن صحبت کرديم شرکتها در ابتداي سال مالي خود EPS پيش بيني مي کنند،که به آن EPS پيش بيني شده مي گويند ولي گاهي اوقات اين سود کمتر و گاهي بيشتر از EPS پيش بيني شده مي شودکه تعديل EPS به اين معناست که با بررسي مشخص مي شود که سود واقعي بيشتر يا کمتر از مبلغ پيش بيني شده درآمده است.

?- تغيير محل شرکت: گاهي محل شرکت تغيير مي کند که موجب بسته شدن نماد آن شرکت مي شود.

?-افزايش سرمايه:معمولا پس از پيشنهاد هيئت مديره و ارائه ي طرح توجيهي افزايش سرمايه و مشخص نمودنروش و محلي که مبلغ حاصل از سرمايه قرار است در آنجا سرمايه گذاري شود،اين افزايش سرمايه به ميزان مشخص،(مثلا ???%) به تصويب مجمع مي رسد،پس از آن افزايش سرمايه در اختيار هيئت مديره قرار مي گيرد و آنها پس از جلب رضايت سازمان بورس و طي مراحل قانوني اقدام به ثبت اين افزايش سرمايه مي نمايند و از طريق شبکه ي کدال اين افزايش سرمايه را اطلاع رساني مي نمايد که درگامهاي بعدي به بررسي کامل شبکه ي کدال(سايت کدال) مي پردازيم،اصولا افزايش سرمايه به سه حالت انجام مي پذيرد:

?-افزايش سرمايه به روش جايزه

?- افزايش سرمايه از محل آورده ي نقدي

?-افزايش سرمايه به روش صرف سهام

در ادامه به توضيح هر يک مي پردازيم:

?-افزايش سرمايه به روش جايزه:همانطور که ميدانيد،معمولا شرکتها مقداري از سود ساليانه ي خود را در حسابي معين ذخيره مي کنند و در زماني معين با انتقال موجودي اين حساب به حساب سرمايه و منتشرکردن اوراق سهام جديد، سرمايه اسمي شرکت را افزايش مي دهند و سپس اوراق سهام جديد را به نسبت سهمي که سهامدارن از آن شرکت دارند را بين آنها توزيع مي کنند ،چون سهامداران درين مدت پولي را بابت اين اوراق جديد پرداخت نمي کنند که به آن افزايش سرمايه به روش جايزه مي گويند،خلاصه اينکه افزايش سرمايه به روش جايزه يکي از راههاي افزايش شرکتها مي باشد که شرکتها به نسبت سهم سهامدارن تعداد سهمي را به صورت رايگان به سهامداران مي دهند.

?-افزايش سرمايه از محل آورده ي نقدي:درين حالت شرکت به هر سهامدار به نسبت تعداد سهام قبلي آنها امتيازي جهت خريد سهام جديد مي دهد که اصطلاحاً به آن حق تقدم مي گويند،پس از ثبت افزايش سرمايه به اين روش برگه هاي حق تقدم به آدرس منزل سهامدارن که در کارگزاري ها آن را ثبت کرده اند ارسال مي شود، سهامداران پس از دريافت برگه هاي حق تقدم در صورت تمايل، مبلغ اسمي سهام تعلق گرفته که تعداد آن در برگه ي حق تقدم مشخص مي شود را در مهلت مقرر به حساب شرکت واريز نموده و پس از مدتي برگه هاي سهام جدي به سهامداران داده مي شود.

?-افزايش سرمايه به روش صرف سهام:دراين روش شرکت سهام خود را به مبلغي بيش از قيمت اسمي و از طريق پذيره نويسي به فروش رسانده و تفاوت حاصل از قيمت فروش و قيمت اسمي سهام را به حساب اندوخته منتقل مي کند و يا در ازاي آن سهام جديد به سهامداران قبلي مي دهد.

آموزش بورس

راه هاي سرمايه گذاري در بورس:

?-خريد سرمايه گذاري به وسيله ي برگه هاي صندوق مشاع سرمايه گذاري

?-از راهنمايي کارگزار براي انتخاب سهام استفاده کند.

?-با استفاده از مشاوران مالي سهام مورد نظر را انتخاب کند.

?-خود نيز به تحليل بازار پرداخته و سهم مورد نظر خود را خريداري کند.

روشهاي تحليل اوراق بهادار:

?-تکنيکال

?-بنيادي(فاندامنتال)

الف-تحليل گران تکنيکال: تحليل گران تکنيکال کساني هستند که معتقدند قيمت اوراق بهادار کاملاً توسط نيروهاي عرضه و تقاضاي اوراق بهادار تعيين مي شود،در عين حال که عوامل موثر بر عرضه و تقاضا در جاي خود مي تواند،واقعي ،قابل مشاهده و يا ذهني باشد،علاوه بر اين تحليل گران تکنيکال اعتقاد دارند که با وجود نوسانات هر روزه قيمت سهام از الگوي مشخصي پيروي مي کند و براي دوره هاي طولاني،بدون تغيير باقي مي ماند. ابزار تکنيکاليست ها يا همان چارتيست ها ،نمودارها مي باشد.

ب-تحليل گران بنيادي: تحليل گران بنيادي متخصصيني هستند که ديدگاهي بنيادي را در ارزيابي سهام و تخمين قيمت بنيادي سهام ،تجزيه و تحليل بنيادي، عبارت است از بررسي علمي عوامل اساسي و بنيادي مشخص کننده ارزش سهام. تحليل گر بنيادي به بررسي دارايي ها ،بدهي ها، فروش، ساختار بدهي ها، محصولات، سهم بازار، ارزيابي مديريت بنگاه و مقايسه ي آن با رقبا مي پردازد و در نهايت ارزش ذاتي سهام را تخمين مي زند. ابزار آلاتي که تحليل گران بنيادي از آن استفاده مي کنند از نسبتهاي مالي که از ترازنامه ي شرکت و حساب سود و زيان طي چند سال به دست مي آيد،تحليل بنيادي در تحقق اهداف بلند مدت در رشد سهام موثرتر است تا در تعيين نوسانات کوتاه مدت قيمت سهم. که ما در آينده و گام هاي بعدي آموزش ها ي تحليل تکنيکال و فاندامنتال را به شما مي دهيم.

در اينجا به يک واژه ي مهم و پرکاربرد در بورس مي پردازيم.

سبد سهام(پرتفوي):

پرتفوي يعني مجموعه يا سبدي از اوراق بهادار. به طور کلي سرمايه گذاري در مجموعه اي از اوراق بهادار يا پرتفوي بسيار بهتر است از سرمايه گذاري در يک سهم. به اين دليل که با افزايش تنوع سهام در سبد سرمايه گذاري ريسک مجموعه کاهش مي يابد. علت کاهش ريسک، تاثيرات مختلفي است که شرکتهاي سرمايه پذير از شرايط مختلف اقتصادي، سياسي و اجتماعي مي پذيرند.براي مثال ممکن است يک خبر اقتصادي بر يک سهم تاثير منفي داشته باشد و اثري بر سهامهاي ديگر موجود در بازار نداشته باشد. شما اگر يک سهم داشته باشيد ممکن است خبر اقتصادي بد موجب کاهش کل سرمايه ي شما شود و اگر چند سهام را با هم داشته باشيد با وجود اين خبر تنها يکي از چند سهام شما کاهش مي يابد و فقط بخشي ازسرمايه ي شما کم مي شود.

انواع کسب درآمد از بورس:

?- سود سهام: سود سهام يکي از درآمدهايي است که ميتوان از طريق سرمايه گذاري در بورس به دست آورد،شرکت در ابتداي سال پيش بيني مي کند که مبلغ خاصي به ازاي هر سهم سود نقدي بپردازد و عده اي نيز به خاطر اين سود سالانه اين سهم را مي خرند.نيازي نيست که سهامدار يک سال کامل مالک سهام باشد تا بتواند از سود سالانه استفاده کند،هر فردي که در تاريخ برگزاري مجمع عمومي عادي شرکت حضور داشته باشد سود يکساله به او تعلق مي گيرد،فرقي نمي کند که شما سهم شرکتي را طي يکسال داشته باشيد يا اينکه سهم آن شرکت را قبل از بسته شدن نماد و برگزاري مجمع عمومي عادي خريداري کرده باشيد ، در هر دو صورت سود سهام بصورت سالانه به شما تعلق ميگيرد،البته لازم به ذکر است که پس از مجمع عمدتاً ارزش سهام کاهش مي يابد.

?- رشد قيمت سهام: روش ديگر براي بدست آوردن درآمد از بورس، رشد قيمت است مثلا قيمت سهمي در مهر يکسال ??? تومان بوده است و پس از سه ماه به دليل وضعيت خوب سهام ، قيمت سهام به ??? تومان مي رسد يعني قيمت سهام دو برابر مي شود و اگر شما اين سهم را خريداري کرده بوديد سرمايه ي شما در عرض سه ماه دو برابر مي شد. در واقع اين افراد از تحليل و بررسي نوسانات قيمت سهم استفاده مي کنند.هر فردي مي تواند از هر کدام اين روشها يا هر دو استفاده کند.

موارد مهمي که بايد در خريد سهام رعايت شود:

زماني که ما مي خواهيم سهمي را خريداري کنيم بايد به نکاتي توجه داشته باشيم که در زير به برخي از آنها اشاره شده است.

?- معامله پذير بودن:در بورس سهام شرکتهاي مختلفي خريد و فروش مي شود، ما بايد سهمي را در بورس خريداري کنيمکه علاوه بر راحت خريدن آن، فروش آن نيز راحت باشد يعني سهمي را خريداري کنيم که در بازار حجم معامله ي بالايي داشته باشدبراي مثال ميتوان پنجاه شرکت بزرگ بورس را نام برد که سايت بورس، آن را هر سه ماه يکبار منتشر مي کند.

?- سود آور بودن آن:يکي از مهمترين عوامل برتربودن يک سهم، ميزان سودآوري آن مي باشد.با توجه به اينکه تعداد سهام منتشر گرديده از سوي شرکتها با هم تفاوت دارد ميزان سودآورييک سهم را با سود هر سهم يا همان eps مي سنجند.

مجموع سود خالص=سود هر سهم

با توجه به اين مطلب که ارزش اسمي سهام کليه ي شرکتهاي پذيرفته شده در بورس تهران هزار ريال بودهو ممکن است قيمت بازار انواع سهام، براي مقايسه ي شرکتها با يکديگر رقم نسبت قيمت به سود هر سهم تحت عنوان p/e سنجيده مي شود.

?- سهام موجود در دست سرمايه گذاران:قابليت نقد شوندگي يک ورقه ي سهام، تا حدودي به تعداد سهام در دست مردم بستگي دارد.هر چه تعداد سهامي که در دست مردم قرار دارد بيشتر باشد،حجم و سرعت گردش معاملات افزايش يافته و بازار،قيمت منصفانه و معقول تري براي آن پيدا مي کند، برعکس هر چه تعداد سهام در دست مردم کمتر باشد رکود بيشتري بر معاملات سهام حاکم شده و در صورت معامله قيمتها شکل يکطرفه(صعودي يا نزولي) به خود مي گيرد. و تجربه اين قضيه را ثابت کرده است.

?- ثبات نسبي سود آوري:استناد به سود هر سهم در يکسال،لزوماً مبناي صحيحي براي ارزيابي سهام نيست چرا که ممکن است که سود سال بعد کمتر از آن باشد.معيار مهم ديگري که به هنگام تحقيق در بازده جاري سهام بايد مورد نظر قرار داد،سواد نسبي سودآوري هر سهم است.لازم به يادآوريست که هر چه ميزان انحراف سودآوري سالهاي گذشته و يا سودهاي احتمالي آينده، نسبت به ميانگين سود و يا سود مورد انتظار بيشتر باشد،ريسک سهم بالاتر و ارزش آن کمتر خواهد بود.بر عکس هر چه روند سوددهي طي سالهاي گذشته و آتي از ثبات بيشتري برخوردار باشد ريسک کمتر و ارزش سهم بالاتر خواهد بود.

?- انتشار مستمر اطلاعات و اخبار:در صورتي که شرکتها در اطلاعات شفاف مالي و يا هرگونه اخبار در زمينه ي وضعيت شرکت به سهامداران نهايت تلاش را نمايند، سهامداران با داشتن اطلاعات کافي مي توانند اقدام به خريد و فروش سهام نمايند.که سايت بورس تالار اين خدمت را به صورت حرفه اي به شما خواهد داد.

www.bourstalar.ir

6- نوع شرکت و صنعت مربوطه:در هر برهه از زمان با توجه به شرايط اقتصادي کشور و خطي مشي اعمال شده توسط دست اندر کاران اقتصادي،مي توان شاهد تاثير گذاري بر روي صنايع مختلف بود. فعاليت اقتصادي شرکتهاي توليدي و صنعتي با توجه به تقاضاي بازار براي کالاي توليد شده مي تواند در سودآوري آن نقش به سزاي داشته باشد.به عنوان مثال،شرکتي که عرضه کننده ي انحصاري کالاي خاصي به يک بازار باشد، ميتواند بر قيمت آن اعمال قدرت بيشتري نمايد و در نتيجه سود بالاي شرکت مزبور تضمين شده است، يا دولت مي تواند به منظور حمايت از سرمايه ي داخلي بر روي کالاهاي مشابه خارجي تعرفه و حقوق گمرکي نسبتاً زياد وضع کند و يا در مواردي ممنوعيت ورود اعلام نمايد.در چنين حالتي تقاضا براي محصولات داخلي حفظ مي شود و يا افزايش مي يابد و نهايتاً پيش بيني فروش شرکت و سودآوري آن تحقق مي يابد.

?-عوامل اقتصادي، سياسي، اجتماعي:کسي که در بورس ايران سرمايه گذاري مي کندبايد بر تمام عوامل سياسي،اقتصادي و اجتماعي کشور آگاه باشد زيرا اين عوامل تاثير مستقيمي بر بورس مي گذارد.رويدادهاي اجتماعي و سياسي و پيش بيني تاثير احتمالي هر يک از آنها بر اقتصاد کشور و همچنين عوامل اقتصاد کلان مي توانددر تصميم گيري سهامدار در خريد و فروش سهام شرکتها نقش عمده اي داشته باشد.دامنه ي اين عوامل بسيار متنوع است و طيف گسترده اي را در بر ميگيرد،عواملي مانند نرخ تورم، بيکاري، اشتغال، سبد هزينه ي خانوار،توزيع درآمد، اقدام براي هر يک و… برخي از عوامل مهم اقتصادي ست که بر وضعيت بازار سهام تاثير مهمي دارد، همچنين عوامل سياسي،اجتماعي، مانند بروز تنشها، رخدادهاي مهم سياسي و… نيز به سهم خود بر اوضاع عمومي بازار سهام تاثير مهمي دارد.سهام ميتواند حائز اثرات خوب يا بد(مثبت يا منفي) باشد.

?- ترکيب سهامداران:يکي ديگر از معيارهاي يک ورقه ي سهم ترکيب سهامداران آن است.ترکيب سهامداران که در واقع ترکيب آن را هيئت مديره تعيين مي کند، مي تواند به نفع سهامداران جزء يا عمده باشد،در شرکتهايي که اعضاي هيئت مديره ي آن منتخب سهامداران عمده هستند ممکن است تصميماتي اتخاذ شودکه بيشتر در راستاي اهداف سهامدار عمده باشد و در مواردي به نفع سهامدارجزء نباشد.چنين تصميماتي در بازارهاي کارا اثر خود را به خوبي در قيمت سهام نشان مي دهد و البته معمولا تاثير خيلي مهمي،در قيمت سهم نمي گذارد اما در بازارهاي غير کارا که تا حدودي تحت تاثير جو بازار قرار مي گيردمي تواند جهت تغييرات قيمت را يکطرفه سازد.

دراين قسمت با افزايش سرمايه ي شرکتها و راههاي کسب درآمد از بورس و مواردي که بايد در موقع خريد سهم رعايت کنيد آشنا شديد،در دو گام بعدي با نحوه ي خريد وفروش با سيستم هاي آنلاين، اينترنتي ، کارگزاري هاي بورس و بهترين هاي آنها آشنا مي شويدوسپس سراغ آموزش گام هاي تخصصي مانند آموزش تحليلهاي تکنيکال و فاندامنتال مي پردازيم،اميدواريم از اين گام استفاده ي کامل را برده باشيد.

  عناوين مرتبط :
طراحی سایت : اصفهان هاست