تيتر خبر تاثیر نوسان قیمت نفت بر‌‌ بورس
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اثر مستقیم نوسانات قیمت جهانی نفت اول بر گروه پالایشی و بعد بر گروه پتروشیمی است اثر غیرمستقیم آن هم بر شرکت‌هایی است که مواد اولیه آن‌ها وابسته به نفت و مشتقات آن است چون که نوسان قیمت به سمت پایین است دسته دوم از این کاهش قیمت تأثیر مثبت می‌پذیرند.
تيتر خبر سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
طرح بانک مرکزی برای دریافت کارمزد از تراکنش کارتخوان‌های فروشگاهی، صف‌آرایی میان اصناف و شبکه بانکی را تشدید کرد. از ابتدای فعالیت شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) عرضه‌کنندگان کالا و خدمت با دیده تردید به این خدمت جدید بانکی می‌نگریستند.
تيتر خبر ثروتمندان تهرانی برای «عروسی» چگونه خرج می‌کنند؟
این روزها هزینه کردن، آن هم هزینه های آنچنانی برای مراسم یک شبه ازدواج برای خیلی ها توجیه پیدا کرده است و وقتی با دوستان و آشنایان درباره ازدواج و هزینه های آن و برنامه های جانبی و مفصلش گفت و گو می کنی، مواردی می بینی و می شنوی که شاید باور کردنش برای خیلی از ما سخت باشد
انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدولتيتر خبر انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدول
  فرهنگ و هنر  فرهنگ و هنر دارای زيرشاخه  فناوري اطلاعات  فناوري اطلاعات دارای زيرشاخه  صنعت و بازرگاني  صنعت و بازرگاني دارای زيرشاخه  بانک و بيمه  بانک و بيمه دارای زيرشاخه  بازار سرمايه  بازار سرمايه دارای زيرشاخه  صفحه اول  صفحه اول  
  عناوين برگزيده
قیمت خودروهای وارداتی در بازار/جدول
مظنه رهن آپارتمان دو خوابه در تهران +جدول
سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
ارزان ترین گوشی مجهز به اندروید 5 +عکس
پیش‌بینی تحلیلگران وزارتخانه از قیمت‌نفت
مظنه واحدهای 50 متری در تهران؟ +جدول
فروش اعتباری اوپل آسترا آغاز شد+جدول
مسکن چقدر گران می شود+جدول
قیمت انواع دستگاه گیرنده دیجیتال +جدول
آخرین قیمت انواع گوشی ZTE +مشخصات
آخرین قیمت انواع یخچال و فریزر دوقلو +جدول
آخرین قیمت انواع لپ‌تاپ MSI +جدول
ارزان‌ترین گوشی‌های اندرویدی بازار +جدول
آخرین قیمت انواع سشوار +جدول
قیمت انواع تلویزیون سه بعدی در بازار +جدول
آخرین قیمت انواع تبلت Lenovo +مشخصات
آخرین قیمت انواع اجاق گاز ایرانی +جدول
قیمت انواع دوربین عکاسی دیجیتال+جدول
جدیدترین قیمت خودروهای داخلی +جدول
غروب ركود در بازار مسكن
تغییرات دستمزد 25 گروه شغلی اعلام شد
آغاز پيش فروش اوپل آسترا ۲۰۱۴ +جدول
مسکن و شکاف متری 6 میلیونی در تهران! +جدول
با 30 میلیون‌ تومان چه ماشینی بخریم؟ +جدول
قیمت پرفروش ترین لپ تاپ‌ها ؟ +جدول
قیمت آپارتمان های 2خوابه تهران +جدول
پژو 206 دست دوم در بازار چند؟ +جدول
آپارتمان در پل رومی تهران، متری چند؟ +جدول
قیمت رهن آپارتمان دوخوابه در تهران +جدول
قیمت محبوبترین گوشی موبایل‌های بازار +جدول
قیمت لپ تاپ‌های مخصوص بازی +جدول
رکورد سقوط نرخ تورم برای خوراکی‌ها+جدول
مظنه واحدهای نوساز در تهران؟ +جدول
نگاهی به بازار سکه و طلا در هفته‌ گذشته +جدول

  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


 

صنعت و بازرگاني  بين الملل  سازمان تجارت جهاني

صنعت و بازرگاني ، بين الملل ، سازمان تجارت جهاني

 

سازمان تجارت جهاني

 

سازمان تجارت جهاني (به انگليسي: World Trade Organization) (به شکل مخفف: WTO) يک سازمان بين‌المللي است که قوانين جهاني تجارت را تنظيم و اختلافات بين اعضا را حل و فصل مي‌کند. اعضاي سازمان تجارت جهاني کشورهايي هستند که موافقت‌نامه‌هاي (حدود ?? موافقت‌نامه) اين سازمان را امضا کرده‌اند. مقر سازمان تجارت جهاني در ژنو، سويس قرار دارد. تا مارس ????، ??? کشور عضو اين سازمان شده‌اند. تاجيکستان در حال حاضر جديدترين عضو اين سازمان محسوب مي‌شود.

 

اهدافي که سازمان تجارت جهاني براي خود تعريف کرده‌است بدين شرح مي‌باشد:

ارتقاي سطح زندگي

تامين اشتغال کامل در کشورهاي عضو

توسعه توليد و تجارت و بهره‌وري بهينه از منابع جهاني

دستيابي به توسعه پايدار با بهره‌برداري بهينه از منابع

حفظ محيط زيست

افزايش سهم کشورهاي در حال توسعه و کمتر توسعه يافته از رشد تجارت بين‌المللي

 

اصول سازمان تجارت جهاني

اين سازمان همچنين براي دستيابي به اهداف تعيين شده، اصولي را تدوين کرده‌است که کشورهاي عضو مي‌بايست به اين اصول پايبند باشند و درصورت پايبند نبودن، مجازات‌هايي عليه اين کشورها اعمال مي‌شود. مهم‌ترين اين اصول عبارت‌اند از :

1-  اصل عدم تبعيض و اصل دولت کاملة الوداد (به معني (MOST FAVORED NATION (MFN) CLAUSE): طبق اين اصل، اگر کشوري امتياز بازرگاني يا تعرفه‌اي را در مورد يکي از کشورهاي عضو اعمال نمايد، اين امتياز يا تعرفه مي‌بايست در مورد تمام شرکاي تجاري عضو سازمان تجارت جهاني تعميم يابد. البته اين اصل يک استثنا نيز دارد که به همگرايي‌هاي اقتصادي مانند اتحاديه‌هاي گمرکي بين چند کشور مربوط مي‌شود. اين استثنا بدين معناست که سازمان تجارت جهاني، ساير پيمان‌هاي تجاري (مانند اتحاديه اروپا يا نفتا) را نيز به رسميت مي‌شناسد.

2- استفاده از محدوديت‌هاي غيرتعرفه‌اي در تجارت همچون سهميه‌بندي و صدور پروانه واردات ممنوع است و کشورها تنها با استفاده از وضع تعرفه‌هاي گمرکي مجازند از صنايع داخلي حمايت نمايند.

3- پس از حذف موانع تجاري غيرتعرفه‌اي، کشورها مي‌بايست تعرفه‌هاي گمرکي خود را تثبيت نمايند و به‌تدريج آن را کاهش دهند. البته اين اصل نيز در مورد محصولات کشاورزي در کشورهايي که با مشکلات در پرداخت‌ها مواجه هستند، استثنا قايل شده‌است.

4- براي کمک به رقابت محصولات توليدي در کشورهاي در حال توسعه، برقراري نظام تعرفه‌هاي ترجيحي با هدف اعطاي امتيازات تجاري به بعضي از فراورده‌هاي اين کشورها مجاز است.

5- کشورها مجاز به انجام هرگونه اقدامي که جنبه فروش زيرقيمت تمام شده (DUMPING) داشته باشد، نيستند.

6- لازم است کشورها در مورد کالاهاي داخلي و وارداتي رفتار کاملاً يکساني داشته باشند.

7- انجام مشورت در مورد سياست‌هاي بازرگاني با ديگر اعضا و حل وفصل اختلافات ناشي از روابط تجاري از طريق مذاکره.

 

ارکان سازمان تجارت جهاني

سازمان تجارت جهاني براي دستيابي به موافقتنامه‌هاي مورد تاييد اعضا و نيز نظارت بر حسن انجام آنها از وجود ارکان مختلف تصميم‌گيري، نظارتي، اجرايي و حقوقي بهره مي‌برد. اين ارکان عبارت‌اند از: کنفرانس وزيران، شوراي عمومي، رکن حل اختلاف، رکن بررسي خط مشي تجاري و شوراها.

 

کنفرانس وزيران

کنفرانس وزيران بالاترين رکن سازمان تجارت جهاني است و نمايندگان همه اعضا را دربر مي‌گيرد. اختيارات کنفرانس وزيران عبارت است از: محقق ساختن کارکردهاي سازمان، اتخاذ اقدام‌هاي لازم در اين راستا و تصميم‌گيري در زمينه توافقنامه‌هاي تجارت چندجانبه در صورت درخواست هريک از اعضا.

جلسات کنفرانس وزيران حداقل هر دو سال يک بار تشکيل مي‌شود. کنفرانس وزيران سازمان تجارت جهاني براي اولين بار در دسامبر سال ???? در سنگاپور تشکيل شد. اين کنفرانس همچنين در سال‌هاي ???? در ژنو، ???? در سياتل آمريکا، ???? در دوحه قطر، ???? در کنکان مکزيک و ???? در هنگ‌کنگ برگزار شد.

کنفرانس اول وزرا (کنفرانس وزرايWTO در سال ????)

کنفرانس افتتاحيه وزرا در سال ???? در سنگاپور برگزار گرديد. عدم توافق اقتصادهاي کاملاً پيشرفته و در حال توسعه در اين کنفرانس بر سر مسايل مطروحه عيان شد و به آنها عنوان " مسايل سنگاپور " را بخشيد.

کنفرانس دوم وزرا (کنفرانس وزرايWTO در سال ????)

اين کنفرانس در سوئيس برگزار شد.

کنفرانس سوم وزرا (کنفرانس وزرايWTO در سال ????)

اين کنفرانس در سياتل واشنگتن برگزار شد و به شکست انجاميد تظاهرات گسترده و تلاش پليس وگارد ملي براي کنترل جمعيت معترض توجه جهانيان را به خود جلب نمود.

کنفرانس چهارم وزرا ( کنفرانس وزرايWTO در سال ????)

اين کنفرانس در دوحه برگزار شد.

کنفرانس پنجم وزرا (کنفرانس وزرايWTO در سال ????)

اين کنفرانس در کنکون مکزيکو و با هدف توافق برسر گفتگوهاي دور دوحه انجام گرفت. ائتلاف کشور جنوب جي.? (به رهبري هند، چين و برزيل) با تقاضاي شمالي‌ها مبني بر پذيرش به اصطلاح «مسايل سنگاپور» مخالفت کردند و خواستار پايان پرداخت يارانه کشاورزي در اتحاديه اروپايي و ايالات متحده شدند. مذاکرات بي هيچ نتيجه‌اي متوقف شد.

کنفرانس ششم وزرا (کنفرانس وزراي WTO در سال ????)

کنفرانس مذکور در هنگ کنگ و از ?? دسامبر تا ?? دسامبر سال ???? برگزار گرديد. اگر قرار بود مذاکرات دوحه پس از چهار سال پيشرفتي داشته باشد اين کنفرانس بسيار جالبي بود اين روند مي‌شد به نتيجه‌گيري از دور جديد مذاکرات در سال ???? منتهي شود. دراين کنفرانس کشورها تصميم گرفتند تا پايان سال ???? هر گونه يارانه براي صادرات محصولات کشاوري خود را قطع کنند و تا پايان سال ???? نيز پرداخت يارانه براي صادرات پنبه را متوقف سازند. بعلاوه بحث کشورهاي در حال توسعه اين بود که بايد به کالاهاي بدون تعرفه و آزاد از کشورهاي داراي کمترين سطح توسعه هم دسترسي داشته باشند. همه کالاها به جز تسليحات نظامي از سوي اتحاديه اروپايي تا سقف ? درصد از خطوط تعرفه‌اي معاف شدند. ساير مسايل مهم نيز به مذاکرات بيشتر وکامل شدن در پايان سال ???? موکول شدند.

شوراي عمومي

شوراي عمومي، عالي‌ترين رکن تصميم‌گيري بعد از کنفرانس وزيران در سازمان تجارت جهاني است که درباره موضوعات روزمره و کارکردهاي اين سازمان نظر مي‌دهد. مقر اين شورا در ژنو قرار دارد و معمولاً هردو ماه يک بار تشکيل جلسه مي‌دهد. شرکت‌کنندگان در جلسات شوراي عمومي را نمايندگان همه اعضا (معمولاً سفرا يا معادل آنها) تشکيل مي‌دهند. شوراي عمومي مستقيماً به کنفرانس وزيران گزارش مي‌دهد.

رکن حل اختلاف

ممکن است يک دولت عضو سازمان مدعي شود که عضو ديگري معاهده يا تعهدي را برخلاف مصالح وي نقض نموده‌است. در چنين شرايطي، شوراي عمومي به‌عنوان رکن حل اختلاف تشکيل جلسه مي‌دهد.

رکن بررسي خط مشي تجاري

شوراي عمومي، همچنين مي‌تواند به‌عنوان رکن بررسي خط مشي تجاري تشکيل جلسه دهد. اين رکن رياست، قوانين و رويه خاص خود را دارد و به تجديدنظر در سياست‌هاي تجاري اعضا براي آماده کردن آن در مکانيزم بازنگري در سياست تجاري مي‌پردازد. در ابتداي هرسال رياست و دو معاونت اين رکن از بين اعضا براي يک سال انتخاب مي‌گردند.

شوراها

شوراها براي اجراي وظايف سازمان تجارت جهاني و عموماً زير نظر شوراي عمومي تشکيل مي‌شوند. اين شوراها به‌صورت تخصصي وظيفه بررسي و تدوين موافقتنامه‌هاي عمومي را بر عهده دارند. اين شوراها عبارت‌اند از:

شوراي تجارت کالا: شوراي تجارت کالا وظيفه? بررسي و نظارت بر موافقتنامه‌هاي چندجانبه مربوط به تجارت کالا را برعهده دارد. سيزده موافقتنامه در زمينه? تجارت کالا به امضاي اعضاي سازمان تجارت جهاني رسيده‌است که مهم‌ترين آنها، موافقتنامه عمومي تعرفه و تجارت و توافقات مربوط به آن مي‌باشد. اين شورا ?? کميته دارد که هرکدام در زمينه خاصي فعاليت مي‌کند (مانند کشاورزي، دستيابي به بازار، يارانه‌ها، اقدامات ضدفروش زير قيمت تمام شده و غيره).

شوراي تجارت خدمات: بررسي و نظارت بر موافقتنامه عمومي تجارت خدمات برعهده? شوراي تجارت خدمات است. شرکت در اين شورا براي تمام اعضاي سازمان تجارت جهاني آزاد است. کميته خدمات مالي، کميته تعهدات مشخص و گروه‌هاي کاري آيين نامه‌هاي داخلي و قواعد موافقتنامه عمومي تجارت خدمات، جزو ارکان متمم حاضر در اين شوراست.

شوراي جنبه‌هاي مرتبط با تجارت حقوق مالکيت فکري: حقوق مالکيت معنوي، حقوقي است که افراد به‌واسطه خلق انديشه‌ها و ايده‌ها از آن برخوردارند. اين شورا وظيفه? بررسي و نظارت بر کارکردهاي موافقتنامه‌هاي مربوط به مالکيت معنوي را برعهده دارد.

کميته‌ها و ساير بدنه‌هاي متمم: سه کميته? اصلي در سازمان تجارت جهاني وجود دارد:

کميته تجارت و توسعه

کميته محدوديت‌هاي تراز پرداخت‌ها

کميته بودجه، مالي و تشکيلاتي

وظايف اين کميته‌ها بر مبناي موافقتنامه‌هاي تجاري چندجانبه و مصوبات شوراي عمومي تعريف مي‌شود. عضويت در اين کميته‌ها براي تمامي اعضاي سازمان تجارت جهاني آزاد است.

همچنين کميته‌هاي تجارت و محيط زيست و موافقتنامه‌هاي منطقه‌اي تجاري نيز زير نظر شوراي عمومي فعاليت مي‌کنند.

 

عضويت در سازمان تجارت جهاني

عضويت در سازمان تجارت جهاني مستلزم پذيرفتن اصول و معاهدات متعددي است که مورد قبول کشورهاي عضو قرار گرفته‌است. اين مراحل شامل تقاضاي عضويت، پذيرش درخواست (الحاق به عنوان عضو ناظر)، تدوين گزارش سياست‌هاي تجاري کشور، تشکيل گروه کاري الحاق و در نهايت مذاکرات دوجانبه و چندجانبه‌اي به‌منظور تعيين شرايط عضويت و حصول توافق براي الحاق مي‌باشد. هم اکنون سازمان تجارت جهاني ??? عضو دارد (نزديک به تمامي ??? کشوري که اجلاس اروگوئه شرکت کردند، امروز در اين سازمان عضو دائم شده‌اند) بيست و هفت بخش از اتحاديه اروپا نيز به عنوان نمايندگان اتحاديه حضور دارند اعضا مي‌بايست در طي مراوداتي با ديگر کشورهاي عضو تعامل داشته باشند و لزوم عضويت در سازمان اين امر را تاييد نمي‌کند که کشورها مي‌توانند در منطقه اقليمي خود خودکفا باشند و يا به استقلال ديگر کشورها صدمه‌اي وارد بياورند.

 

عضويت ايران در سازمان تجارت جهاني

در حال حاضر اقتصاد دنيا به سازمان جهاني تجارت پيوسته است و اين بدان معناست که ايران و چند کشور نحيف و کوچک از نظر اقتصادي و سياسي هنوز به بزرگترين سازمان تصميم گير در خصوص فرايندهاي تجاري در جهان نپيوسته‌اند و حق تصميم گيري و قدرت تصميم سازي در ساختار اقتصادي جهاني را دارا نيستند. سازمان تجارت جهاني امروز يکي از پايه‌هاي جهاني شدن، به ويژه در حوزه اقتصاد به شمار مي‌رود. بدين سان، کشورهاي مختلف تلاش مي‌کنند براي تسريع روند جهاني شدن و استفاده از منافع آن، اين سازمان بين‌المللي را توسعه داده و جايگاهش را ارتقاء بخشند. از ديگر سو کشورهايي که عضو اين سازمان نيستند نيز، تلاش مي‌نمايند تا به عضويت آن درآمده و با استفاده از امتيازات عضويت در اين نهاد بين‌المللي به توسعه اقتصادي و صنعتي دست يابند.

يکي از اين کشورها جمهوري اسلامي ايران است که از سال????از اين سازمان درخواست عضويت ناظر کرده و به مدت ده سال پشت درهاي آن به انتظار نشسته است. با اينکه کشور ايران در موافقتنامه‌هاي قبلي حوزه تجارت مانند سازمان جهاني تجارت و گات، حضور تقريباً خوبي داشته‌است اما اکنون در خصوص سازمان تجارت جهاني اين مساله تکرار نگشته و اکنون از متقاضيان الحاق به شمار مي‌آيد.اولين درخواست ايران براي پيوستن به سازمان تجارت جهاني در ?? ژوئيه ???? به اين سازمان ارسال شد. ايران در ?? مه ???? به عنوان عضو ناظر سازمان تجارت جهاني پذيرفته شد. گروه کاري ايران براي پيوستن به اين سازمان هنوز تشکيل نشده‌است. ايران در آبان ???? متن گزارش رژيم تجاري خود را تقديم دبيرخانه سازمان تجارت جهاني نمود. بعد از آن، گزارش رژيم تجاري ايران در ميان اعضاي سازمان تجارت جهاني توزيع گرديد و اعضاي سازمان تجارت جهاني سئوالات خود را از ايران بيان مي‌دارند که سري اول سئوالات که شامل ??? سئوال مي‌باشد به وزارت بازرگاني ايران د اسفند ???? ارسال گشت. اما در خصوص رئيس گروه کاري الحاق ايران به سازمان تجارت جهاني، با آنکه توافق بر سر رئيس گروه کاري الحاق ايران صورت گرفته‌است، ايالات متحده آمريکا از قرار گرفتن تعيين رئيس گروه کاري الحاق در دستور جلسه شوراي عمومي سازمان تجارت جهاني جلوگيري مي‌نمايد.

 

پيشينه تدوين گزارش رژيم تجاري ايران

اولين ويرايش يادداشت نظامنامه تجارت خارجي (گزارش رژيم تجاري ايران) در سال ???? تهيه شده که طي سنوات بعد متناسب با تغييرات در قوانين و مقررات گزارش اوليه به طور مکرر مورد بازبيني و تکميل قرار گرفته‌است. دو ماه پس از پذيرش درخواست الحاق ايران توسط شوراي عمومي سازمان جهاني تجارت در پنجم خردادماه سال ????، آخرين ويرايش گزارش رژيم تجاري جهت بررسي و ارائه نظرات دستگاه‌ها، انجام بررسي‌ها و اعمال تغييرات و تعديلات لازم در سال ?? به دولت ارائه شد. بررسي درخواست عضويت ايران در سازمان جهاني تجارت ? سال به طول انجاميد. به نحوي که تا پنج سال تقاضاي عضويت ايران در شوراي عمومي سازمان مطرح نشد و پس از طرح نيز تا چهار سال اجماع در اين زمينه صورت نگرفت و در نهايت پس از ? سال درخواست ايران در پنج خرداد ?? با اجماع کشورها مواجه و پذيرفته شد و ايران به عنوان عضو ناظر پذيرفته شد. تمام اينها در حالي است که ميانگين زمان عضويت ديگر کشورهايي که سال ???? به اين سو، در سازمان عضو شده‌اند چيزي حدود هفت سال بوده‌است.

 

مراحل الحاق ايران به سازمان تجارت جهاني

ارائه درخواست الحاق ايران به دبيرخانه سازمان تجارت جهاني

تصويب درخواست الحاق ايران در شوراي عمومي و تشکيل گروه کاري الحاق ايران

ارائه نظامنامه رژيم تجاري ايران به سازمان تجارت جهاني.

بررسي و پرسش در مورد گزارش و نظامنامه از ايران و همچنين بررسي شرايط و ضوابط مورد نظر که طي اولين نشست بعدي انجام خواهد گرفت

در اين مرحله که مهمترين مرحله نيز محسوب مي‌گردد، ايران با ديگر اعضا وارد مذاکرات چند جانبه مي‌شود و به اين ترتيب شرايط و ضوابطي که ايران ملزم به رعايت آنها در صورت عضو شدن در سازمان است، مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

در مرحله ششم که بيشتر اوقات در حين مرحله پيشين انجام مي‌گيرد، مذاکرات دو جانبه بين ايران و ديگر اعضا صورت مي‌گيرد که بايد منجر به توافقي محکم گردد. اين توافقات شامل تعهدات و امتيازاتي است که بايست بين کشورها رعايت گردد.

نتايج مذاکرات ايران در دو مرحله آخر شامل سه سند جداگانه خواهد بود که بايد در نهايت به تصويب نهايي اعضاي کارگروه برسد.

سند اول شامل خلاصه توافقات و شرايط پذيرش عضويت است.

سند دوم شامل خلاصه مذاکرات بين ايران و ديگر کشورهاست.

سند سوم شامل خلاصه مذاکرات دوجانبه بين ايران و کشورهاي عضو ديگر است.

ودست آخر در مرحله ششم گزارشات نهايي به شوراي عمومي سازمان ارايه و عضويت قطعي مي‌گردد. قابل توجه‌است که تمامي اسناد مربوط به الحاق هر کشور به سازمان جهاني تجارت در تمامي مراحل مورد بررسي در کارگروه، محرمانه بوده و تنها پس از تصويب شوراي عمومي اين سازمان قابل انتشار است. پس از تصويب نهايي اسناد الحاقي ايران به سازمان تجارت جهاني در شوراي عمومي يا کنفرانس وزيران اين سازمان، سه ماه به ايران مهلت داده مي‌شود تا مصوبه شوراي عمومي سازمان تجارت جهاني را در مجلس به تصويب برساند. پس از گذشت مهلت ?? روزه، دولت بايد اين تائيديه را به اطلاع دبيرخانه اين سازمان برساند. پس از گذشت اين مراحل، ايران به عضويت کامل و دائم در سازمان تجارت جهاني در خواهد آمد.

 

انتقادها

مقاله? اصل: انتقادها از سازمان تجارت جهاني

به عقيده? مخالفان برنامه‌هاي سازمان تجارت جهاني، اين سازمان، تريبوني است که از طريق آن کشورها مي‌توانند خواست‌هاي شرکت‌هاي خود را به کرسي بنشانند. هيچ کشوري به اندازه? امريکا در استفاده از سازمان تجارت جهاني براي گشودن بازارهاي خارجي و دفاع از صنايع داخلي‌اش فعال نبوده‌است. اين سازمان بدون توجه به حقوق کارگران و حفظ محيط زيست، از قدرت خود براي واداشتن کشورها (ازجمله آمريکا) به فسخ ساير موافقت نامه‌ها و لغو قوانين ملي (از همه معروف‌تر لغو قانون مربوط به حمايت از لاک پشت‌هاي دريايي در خطر انقراض) به عنوان بخشي از مسئوليت‌اش استفاده مي‌کند، با اين استدلال که چنين «محدوديت‌هايي» موانعي در مقابل تجارت جهاني هستند. چنين مواضعي است که سازمان تجارت جهاني را نزد طرفداران محيط زيست و فعالان حقوق کارگري نامحبوب کرده‌است. متن صفحه.

شاپور رواساني معتقد است که دولت‌هاي سرمايه داري استعماري در تلاش براي توسعه سلطه خود در زمينه تجارت و مبادله کالا سازمان تجارت جهاني را به صورت دستگاهي پديد آوردند که به کمک آن انحصارات بزرگ و دولت‌هاي سرمايه داري استعماري مي‌توانند به صورت قانوني مبادله کالا و انتقال سرمايه‌هاي پولي در همه کشورها را قبضه نمايند و کشورهايي که عضويت در اين سازمان را مي‌پذيرند از نظر اقتصادي در همه زمينه‌هاي تجاري، توليدي، و مالي تحت کنترل و نظارت کامل و شامل انحصارات بزرگ و دولت‌هاي سرمايه داري استعماري قرار مي‌گيرند و استقلال سياسي آن‌ها پوسته‌اي است که مغز و محتوايي ندارد.

  عناوين مرتبط :
طراحی سایت : اصفهان هاست