تيتر خبر تاثیر نوسان قیمت نفت بر‌‌ بورس
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اثر مستقیم نوسانات قیمت جهانی نفت اول بر گروه پالایشی و بعد بر گروه پتروشیمی است اثر غیرمستقیم آن هم بر شرکت‌هایی است که مواد اولیه آن‌ها وابسته به نفت و مشتقات آن است چون که نوسان قیمت به سمت پایین است دسته دوم از این کاهش قیمت تأثیر مثبت می‌پذیرند.
تيتر خبر سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
طرح بانک مرکزی برای دریافت کارمزد از تراکنش کارتخوان‌های فروشگاهی، صف‌آرایی میان اصناف و شبکه بانکی را تشدید کرد. از ابتدای فعالیت شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) عرضه‌کنندگان کالا و خدمت با دیده تردید به این خدمت جدید بانکی می‌نگریستند.
تيتر خبر ثروتمندان تهرانی برای «عروسی» چگونه خرج می‌کنند؟
این روزها هزینه کردن، آن هم هزینه های آنچنانی برای مراسم یک شبه ازدواج برای خیلی ها توجیه پیدا کرده است و وقتی با دوستان و آشنایان درباره ازدواج و هزینه های آن و برنامه های جانبی و مفصلش گفت و گو می کنی، مواردی می بینی و می شنوی که شاید باور کردنش برای خیلی از ما سخت باشد
انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدولتيتر خبر انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدول
  فرهنگ و هنر  فرهنگ و هنر دارای زيرشاخه  فناوري اطلاعات  فناوري اطلاعات دارای زيرشاخه  صنعت و بازرگاني  صنعت و بازرگاني دارای زيرشاخه  بانک و بيمه  بانک و بيمه دارای زيرشاخه  بازار سرمايه  بازار سرمايه دارای زيرشاخه  صفحه اول  صفحه اول  
  عناوين برگزيده
قیمت خودروهای وارداتی در بازار/جدول
مظنه رهن آپارتمان دو خوابه در تهران +جدول
سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
ارزان ترین گوشی مجهز به اندروید 5 +عکس
پیش‌بینی تحلیلگران وزارتخانه از قیمت‌نفت
مظنه واحدهای 50 متری در تهران؟ +جدول
فروش اعتباری اوپل آسترا آغاز شد+جدول
مسکن چقدر گران می شود+جدول
قیمت انواع دستگاه گیرنده دیجیتال +جدول
آخرین قیمت انواع گوشی ZTE +مشخصات
آخرین قیمت انواع یخچال و فریزر دوقلو +جدول
آخرین قیمت انواع لپ‌تاپ MSI +جدول
ارزان‌ترین گوشی‌های اندرویدی بازار +جدول
آخرین قیمت انواع سشوار +جدول
قیمت انواع تلویزیون سه بعدی در بازار +جدول
آخرین قیمت انواع تبلت Lenovo +مشخصات
آخرین قیمت انواع اجاق گاز ایرانی +جدول
قیمت انواع دوربین عکاسی دیجیتال+جدول
جدیدترین قیمت خودروهای داخلی +جدول
غروب ركود در بازار مسكن
تغییرات دستمزد 25 گروه شغلی اعلام شد
آغاز پيش فروش اوپل آسترا ۲۰۱۴ +جدول
مسکن و شکاف متری 6 میلیونی در تهران! +جدول
با 30 میلیون‌ تومان چه ماشینی بخریم؟ +جدول
قیمت پرفروش ترین لپ تاپ‌ها ؟ +جدول
قیمت آپارتمان های 2خوابه تهران +جدول
پژو 206 دست دوم در بازار چند؟ +جدول
آپارتمان در پل رومی تهران، متری چند؟ +جدول
قیمت رهن آپارتمان دوخوابه در تهران +جدول
قیمت محبوبترین گوشی موبایل‌های بازار +جدول
قیمت لپ تاپ‌های مخصوص بازی +جدول
رکورد سقوط نرخ تورم برای خوراکی‌ها+جدول
مظنه واحدهای نوساز در تهران؟ +جدول
نگاهی به بازار سکه و طلا در هفته‌ گذشته +جدول

  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


 

فناوري اطلاعات  مکاتب اصلي  مکتب مرکانتيليسم

فناوري اطلاعات ، مکاتب اصلي ، مکتب مرکانتيليسم

مکتب سوداگري يا مرکانتيليسم

مکتب سوداگري يا مرکانتيليسم (به فرانسوي: Mercantilisme) از قرن شانزدهم تا نيمه قرن هجدهم رواج داشت و بيشترين سهم را در ايجاد خصلت تهاجمي خصومت و رقابت و استعمار در نظام اقتصادي سرمايه داري داشت. نظريات مکتب مرکانتيليست اگر چه متناسب با رونق تجارت و اهميت روز افزون مبادلات بينالمللي شکل گرفتهاست اما به نوبه خود در تکامل نظام اقتصادي سرمايه داري تجاري و حتي ايجاد زمينه براي پيدايش نظام اقتصادي سرمايه داري صنعتي نقشي در خور توجه داشت.

اين مکتب مجموعه نظرياتي منسجم ندارد و بيشتر ارائه دهنده نوعي اقتصاد سياسي است و بيشتر به تعيين جهت سياست اقتصادي ميپردازد. هدفهاي سياستهاي اقتصادي اين مکتب در رسيدن کشور به ثروت و شهرت خلاصه ميشود، و چون تنها عامل ايجاد ثروت را تجارت ميداند بيشترين مقرارت را در همين زمينه وضع مينمايد. تمام اين مقررات در جهت ايجاد تراز تجاري مثبت است که خود موجب مثبت شدن تراز پرداختها ميشود.مثبت شدن تراز تجاري کشور از ديد مرکانتيليستها از طريق جاري شدن طلا از کشورهاي ديگر به کشور خودي است که همزمان موجبات تضعيف کشوري که طلا از آن خارج کشته و قدرت يافتن کشوري که طلا به ان وارد گشته ميشود. بر همين اساس مرکانتليستها بر ممنوعيتهايشان بر سه زمينه متمرکز بود:

?-ممنوعيت ورود کالاها بصورت آماده و ساخته شده که باعث بيکاري در کشور ميشد.

?-ممنوعيت صدور مواد خام از کشور که باعث تضعيف صنعت به علت نبود مواد اوليه در داخل کشور ميشد.

?-ممنوعيت مهاجرت نيروهاي متخصص به خارج از کشور.

همچنين پيشنهادهاي ايشان نيز طبعا بر سه مورد متمرکز بود:

?-صدور کالاهاي ساخته شده و آماده مصرف به خارج که موجب اشتغال زايي در داخل کشور ميشد.

?-واردات مواد خام اوليه براي در اختيار بنگاهاي توليدي قرار دادن و در نهايت افزايش توليد.

?-جذب نيروهاي متخصص خارجي به کشور که همزمان با پيشرفت توليد داخلي به پسرفت کشور مهاجر فرست منجر ميشد.

که اين موارد نشانگر عمق توجه اروپاييان به مسائل اقتصادي از چند صد سال پيش ميباشد و در واقع پيشرفتي که اکنون شاهد آن هستيم حاصل توجه به علم اقتصاد و دستاوردهاي آن از طرف اروپاييان از قرنها پيش ميباشد.

اغلب کشورهاي اروپايي که داراي نظام سرمايه داري تجاري بودند براي کسب قدرت و برخورداري از تراز تجاري مثبت اقدام به اعمال سياستهاي مرکانتيليستي نمودند و بزودي تضاد منافع و درگيري ميان آنها شدت يافت. جنگهايي که بين کشورهاي اروپايي مانند جنگهاي هلند و انگلستان يا انگلستان و فرانسه و همچنين مابين پرتقال و اسپانيا به وقوع پيوست ناشي از همين تضاد منافع حاصل از تفکر مرکانتيليستي بود. پيشتازان اين مکتب در فرانسه کلبر و ژان بدن، و در انگلستان اليزابت اول و کرامول، در هلند دلاکورت، در آلمانفريدريش دوم و ماريا ترزيا بودند. بعدها بتدريج اين اهداف از طريق استعمار کشورهاي آسيايي و آفريقايي تامين شد که از آن جمله ميتوان به مستعمرات انگليس و هلند و اسپانيا و ايتاليا و فرانسه و آلمان درآفريقا و آسيا مانند هند و آفريقاي جنوبي اشاره نمود. به اين شکل کشورهاي سرمايه داري توانستند همزمان با تامين مواد خام اوليه به قيمت ناچيز و استفاده از نيروي کار ارزان قيمت مستعمرات خويش، بازارهاي فروش وسيع براي کالاهاي ساخته شده خود را در اين کشورها پيدا کنند و بدين شکل اقتصاد خود را رونق ببخشند.

فيزيوکراسي يا فيزيو کراتيسم به معني تسلط طبيعت و در واقع آموزه اقتصاد ملي طبيعت ميباشد.دوران حيات اين مکتب از سال ???? همزمان با «تابلوي اقتصادي» دکتر کنه بنيان گذار اين مکتب تا سال ????يعني در تاريخ انتشار کتاب معروف و ارزشمند «ثروت و ملل» آدام اسميت ميباشد.

در واقع حيات اين مکتب همزمان با پيشرفت علوم و فنون مکانيک وگسترش افکار ناتوراليستي (يک جهان بيني فلسفي است که بر اساس آن همه چيز به وسيله طبيعت و طبيعت تنها به وسيله خودش توضيح پذير است) بوجود آمد.

فيزيوکراتيسم اولين مکتب اقتصادي است که به بيان قواعد علمي اقتصاد پرداخت و بيشترين سهم را در شکل گيري اصول اوليه نظام اقتصادي سرمايهداري داشت.مبناي اين مکتب بر پايه فلسفه دئيسم استوار بود.دئيسم يا «مکتب خدا پرستي طبيعي» از ريشه لاتين دئوس به معني خداست که در قرن ?? و ?? پديد آمد و با کليسا مخالف بود و منکر وحي بود و عقل و نداي طبيعت را براي سعادتمند شدن انسان کافي ميدانست و کلا بر طبق نظر اين فلسفه خداوند منشا هستي ميباشد و دنيا را خلق نموده و و پس از خلقت هيچ چيز در جريان عالم دخالت نميکند.در واقع خداوند دخالتي در اين دنيا بعد از خلقت نميکند مانند ساعت سازي که ساعتي را ميسازد اما بعد از آن ساعت خود کار ميکند ونيازي به دخالت سازنده اش ندارد. همين طور جهان هستي نيز با قواعد طبيعي که خداوند در بدو خلق کردن در آن نهاده به حيات خود بدون نياز دخالت خدا ادامه ميدهد در واقع تعبير دئيسم از خداوند معمار باز نشسته است.

در واقع در اينجا به روشني منشا فکري آزادي اقتصاد و عدم دخالت دولت در اقتصاد ديده ميشود چون نظر بر اين است که اقتصاد نيز مانند طبيعت با توجه به مکانيسمهايي که در آن وجود دارد به تعادل ميرسد و نيازي به دخالت دولت در رسيدن به تعادل ندارد.در واقع فيزيوکراتيسم معتقد است دو نوع نظام در دنيا وجود دارد.يکي نظام طبيعي که شامل قوانين غير قابل تغيير طبيعي است و در عين حال بهترين نظام ممکن است و دوم نظامهاي تکويني که به وسيله انسان بوجود ميآيند وبر اساس قوانين حقوقي تنظيم شدهاند.از نظر فيزيو کراتها هدف اين است که نظامهاي تکويني بوجود آمده توسط انسان بر نظامهاي طبيعي منطبق گردند و طبعاً نظامهاي اقتصادي ساخته دست بشر نيز بايد مانند نظامهاي طبيعي طوري ساخته شوند که نيازي به دخالت دولت نداشته باشند.و وظيفه دولت فقط از بين بردن موانع ساختگي ايجاد آزادي و مالکيت و مجازات افراد متعدي به اين دو و همچنين تعليم قوانين طبيعي است.

اصل «تعادل اقتصادي خودکار» به اين معني که اقتصاد به خودي خود به تعادل ميرسد و نيازي به دخالت دولت ندارد نيز اولين بار توسط اين مکتب بيان شد که ريشه در ديدگاه آنان به طبيعت دارد.دکتر «کنه» بنيانگذار مکتب فيزيکراتيسم در کتاب «تابلوي اقتصادي» خود جريان ثروت در اقتصاد را به مشابه جريان گردش خون در بدن ميداند که بصورت خودکار و بدون نياز به دخالت از خارج انجام ميگردد.او توضيح ميدهد که چگونه توليد، توزيع و مصرف به يکديگر وابستهاند و کليه مبادلات حلقههاي يک زنجير را تشکيل ميدهند.با تکرار مستمر جريان توليد، توضيع و مصرف اقتصاد متعادل ميگردد.با نظريه «جريان ثروت» هسته فکري يکي از مهمترين اصول سرمايه داري يعني «تعادل خودکار» شکل گرفت.

مکتب فيزيوکراتيسم با استفاده از دئيسم در شکل گيري ليبراليسم اقتصادي که يکي ديگر از اصول سرمايه داري است نيز نقش داشته؛ زيرا از يک طرف شرايط طبيعي حاصل از عدم دخالت را بهترين شرايط دانسته و از طرفي ديگر با نفي لزوم وحي، معتقد است که انسانها با استفاده از قانونمنديهاي فطري آزادانه به بهترين نحو عمل خواهند نمود و به علت همسويي منافع، محدود نکردن آزاديهاي آنها موجب بهره مندي هرچه بيشتر کل جامعه خواهد شد.

به اين صورت بود که سه اصل اساسي نظام سرمايه داري يعني اصل «تعادل اقتصادي خودکار» و اصل «عدم مداخله? دولت در امور اقتصادي» و در نهايت اصل «ليبراليسم اقتصادي» توسط فلسفه دئيسم در مکتب فيزيوکراتيسم شکل گرفت.

  عناوين مرتبط :
طراحی سایت : اصفهان هاست