تيتر خبر تاثیر نوسان قیمت نفت بر‌‌ بورس
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اثر مستقیم نوسانات قیمت جهانی نفت اول بر گروه پالایشی و بعد بر گروه پتروشیمی است اثر غیرمستقیم آن هم بر شرکت‌هایی است که مواد اولیه آن‌ها وابسته به نفت و مشتقات آن است چون که نوسان قیمت به سمت پایین است دسته دوم از این کاهش قیمت تأثیر مثبت می‌پذیرند.
تيتر خبر سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
طرح بانک مرکزی برای دریافت کارمزد از تراکنش کارتخوان‌های فروشگاهی، صف‌آرایی میان اصناف و شبکه بانکی را تشدید کرد. از ابتدای فعالیت شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) عرضه‌کنندگان کالا و خدمت با دیده تردید به این خدمت جدید بانکی می‌نگریستند.
تيتر خبر ثروتمندان تهرانی برای «عروسی» چگونه خرج می‌کنند؟
این روزها هزینه کردن، آن هم هزینه های آنچنانی برای مراسم یک شبه ازدواج برای خیلی ها توجیه پیدا کرده است و وقتی با دوستان و آشنایان درباره ازدواج و هزینه های آن و برنامه های جانبی و مفصلش گفت و گو می کنی، مواردی می بینی و می شنوی که شاید باور کردنش برای خیلی از ما سخت باشد
انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدولتيتر خبر انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدول
  فرهنگ و هنر  فرهنگ و هنر دارای زيرشاخه  فناوري اطلاعات  فناوري اطلاعات دارای زيرشاخه  صنعت و بازرگاني  صنعت و بازرگاني دارای زيرشاخه  بانک و بيمه  بانک و بيمه دارای زيرشاخه  بازار سرمايه  بازار سرمايه دارای زيرشاخه  صفحه اول  صفحه اول  
  عناوين برگزيده
قیمت خودروهای وارداتی در بازار/جدول
مظنه رهن آپارتمان دو خوابه در تهران +جدول
سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
ارزان ترین گوشی مجهز به اندروید 5 +عکس
پیش‌بینی تحلیلگران وزارتخانه از قیمت‌نفت
مظنه واحدهای 50 متری در تهران؟ +جدول
فروش اعتباری اوپل آسترا آغاز شد+جدول
مسکن چقدر گران می شود+جدول
قیمت انواع دستگاه گیرنده دیجیتال +جدول
آخرین قیمت انواع گوشی ZTE +مشخصات
آخرین قیمت انواع یخچال و فریزر دوقلو +جدول
آخرین قیمت انواع لپ‌تاپ MSI +جدول
ارزان‌ترین گوشی‌های اندرویدی بازار +جدول
آخرین قیمت انواع سشوار +جدول
قیمت انواع تلویزیون سه بعدی در بازار +جدول
آخرین قیمت انواع تبلت Lenovo +مشخصات
آخرین قیمت انواع اجاق گاز ایرانی +جدول
قیمت انواع دوربین عکاسی دیجیتال+جدول
جدیدترین قیمت خودروهای داخلی +جدول
غروب ركود در بازار مسكن
تغییرات دستمزد 25 گروه شغلی اعلام شد
آغاز پيش فروش اوپل آسترا ۲۰۱۴ +جدول
مسکن و شکاف متری 6 میلیونی در تهران! +جدول
با 30 میلیون‌ تومان چه ماشینی بخریم؟ +جدول
قیمت پرفروش ترین لپ تاپ‌ها ؟ +جدول
قیمت آپارتمان های 2خوابه تهران +جدول
پژو 206 دست دوم در بازار چند؟ +جدول
آپارتمان در پل رومی تهران، متری چند؟ +جدول
قیمت رهن آپارتمان دوخوابه در تهران +جدول
قیمت محبوبترین گوشی موبایل‌های بازار +جدول
قیمت لپ تاپ‌های مخصوص بازی +جدول
رکورد سقوط نرخ تورم برای خوراکی‌ها+جدول
مظنه واحدهای نوساز در تهران؟ +جدول
نگاهی به بازار سکه و طلا در هفته‌ گذشته +جدول

  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


 

فناوري اطلاعات  مکاتب اصلي  مارکسيسم

فناوري اطلاعات ، مکاتب اصلي ، مارکسيسم

مارکسيسم

مارکسيسم (Marxism) مکتبي سياسي و اجتماعي است که تحت تأثير انديشههاي کارل مارکس، فيلسوف و انقلابي آلماني در اواخر قرن نوزدهم پيدا شد. فردريش انگلس نيز از شکلدهندگان مهم به انديشه مارکسيسم بودهاست و مارکسيستها با اصول کلي انديشه او نيز موافق هستند.

اساس مارکسيسم آن طور که در «مانيفست کمونيست» (نوشته مارکس و انگلس) بيان شدهاست بر اين باور استوار است که تاريخ جوامع تاکنون تاريخ مبارزه طبقاتي بودهاست و در دنياي حاضر دو طبقه، بورژوازي و پرولتاريا وجود دارند که کشاکش اين دو تاريخ را رقم خواهد زد.

ميان مارکسيستهاي مختلف، برداشتهاي بسيار متفاوتي از مارکسيسم و تحليل مسائل جهان با آن موجود است اما موضوعي که تقريباً همه در آن توافق دارند: «واژگوني نظام سرمايهداري از طريق انقلاب کارگران و لغو مالکيت خصوصي بر ابزار توليد و لغو کار مزدي و ايجاد جامعهاي بي طبقه با مردمي آزاد و برابر و در نتيجه، پايان ازخودبيگانگي انسان» است. (که کمونيستها معتقدند در جهان سرمايهداري ناگزير است)

مارکس و انگلز همانند بقيه سوسياليستها، تلاش کردند تا به کاپيتاليسم و سيستمهايي که در جهت به خدمت گرفتن کارگران پايه ريزي شده بودند خاتمه دهند. در حالي که سوسياليستها در آغاز راه به دنبال اصلاحات اجتماعي بلند مدت بودند، مارکس و انگلز معتقد بودند که انقلاب اجتماعي اجتنابناپذير بوده و تنها مسير ممکن به سوي سوسياليسم است.

مطابق نظرات مارکسيستها در مورد کمونيسم، مهمترين ويژگي زندگي انسانها در يک جامعه طبقاتي از خود بيگانگي است و کمونيسم به اين دليل که آزادي انسانها را به طور کامل به رسميت ميشناسد مکتبي مطلوب است. مارکس مطابق نظر گئورگ ويلهلم فردريش هگل آزادي را فراتر از حذف محدوديتها و عملي با محتواي اخلاقي ميداند. آنها اعتقاد دارند که کمونيسم به مردم اجازه ميدهد که هر کاري را که دوست دارند انجام دهند اما در عين حال مردم را در شرايطي قرار ميدهند که نياز به خدمت گرفتن همنوعشان را احساس نميکنند. در حالي که هگل اعتقاد دارد که با پرده برداشتن از اين نوع زندگي اخلاقي به حيطه افکار انسانها ميرسيم، مارکس کمونيسم را نشأت گرفته از ماديات و به خصوص رشد ابزارهاي توليد ميداند.

مارکسيسم اعلام ميکند که تضاد طبقاتي و جنگجويي انقلابي در نهايت به پيروزي پرولتاريا (طبقه کارگر) و تشکيل جامعهاي ميانجامد که در آن مالکيت خصوصي برچيده شده و ابزارهاي توليد و اموال به جامعه تعلق دارد. مارکس در مورد زندگي در جامعه کمونيستي سخن زيادي نميگويد و تنها به دادن شماي کلي جامعه کمونيسم اکتفا ميکند. واضح است که در چنين جامعهاي براي پروژههاي قابل اجرا توسط بشر محدوديت اندکي وجود دارد. جنبش کمونيسم در شعار اصلي خود، مکتبش را جهاني معرفي ميکند که در آن هر فرد مطابق تواناييهايش توليد ميکند و مطابق نيازهايش دريافت ميکند. «ايدئولوژي آلماني» (????) يکي از اندک نوشتههاي مارکس در مورد آينده کمونيسم است:

«در جامعه کمونيستي، که دايره آزادي هر فرد بيش از هميشهاست و وي ميتواند در رشته مورد علاقه به موفقيت دست پيدا کند، جامعه فرآيند توليد را کنترل ميکند و بنابراين فردي مثل من ميتواند امروز کاري انجام دهدو فردا کار ديگري، صبح شکار کند، بعدازظهر ماهيگيري کند، شب گله را به چرا ببرد، بعد از شام هم به انتقاد بپردازد، همان چيزي که در ذهنش است را اجرا کند بدون آنکه شکارچي، ماهيگير، چوپان يا نقاد باشد.» "[?] ديدگاه نهايي مارکس افزودن اين ديدگاه به يک نظريه علمي در مورد نحوه حرکت جامعه در يک مسير قانون – مدار به سمت کمونيسم و با کمي کشمکش، يک نظريه سياسي، در مورد لزوم استفاده از يک جنبش انقلابي براي رسيدن به هدف است.

در انتهاي قرن نوزدهم دو کلمه «سوسياليسم» و «کمونيسم» در معناي واحدي به کار ميرفتند. با اين وجود، مارکس و انگلز استدلال کردند که کمونيسم در يک فرآيند تک مرحلهاي از دل کاپيتاليسم بيرون نميآيد و بايد از «فاز اوليهاي» عبور کند که در آن مالک اغلب کالاهاي توليدي جامعهاست اما در عين حال هنوز ردپايي از تضاد طبقاتي ديده ميشود. «فاز اول» راه را براي رسيدن به «فاز بالاتر» هموار ميکند که در اين فاز تضاد طبقاتي برچيده شده و نياز به دولت حس نميشود. لنين بارها از اصطلاح «سوسياليسم» براي اشاره به «مفهوم فاز اول» کمونيسم که توسط مارکس و انگلز ارائه شد استفاده کرد و «کمونيسم» را «فاز بالاتر» کمونيسم مارکس و انگلز ميدانست. مطالبي که عنوان شد وآنچه لنين گفت راه را براي تشکيل حزبهاي کمونيستي در قرن بيستم هموار کرد. بعدها نويسندگاني چون لوئيس آلتوسر و نيکوس پولانزاس ديدگاه مارکس را اصلاح کردند و در فرآيند رشد جوامع، مرکزيتي را براي دولت قائل شدند، با اين استدلال که براي رسيدن به کمونيسم کامل، سوسياليسم ميبايست يک مرحله گذر طولاني مدت را طي کند.

برخي از هم عصران مارکس، مانند ميخائيل باکونين همين تفکرات را مطرح کردند با اين تفاوت که در مورد نحوه رسيدن به يک جامعه هماهنگ در غياب طبقات اجتماعي نظر ديگري داشتند. همواره در جنبش کارگري بين کمونيستها و آنارشيستها شکافي وجود داشتهاست. آنارشيستها مخالف هر سازمان سلسله مراتبي دولت هستند. در ميان آنها کمونيستهاي آنارشيست مانند پيتر کروپوتکين از گذر ناگهاني به جامعه بدون سطوح طبقاتي تحت اقتصاد هديهاي سخن ميگويند در حالي که اتحاديه گرايان آنارشيست اعتقاد دارند که اتحاديههاي کارگري برخلاف احزاب کمونيست سازمانهايي هستند که در ايجاد تغييرات در جامعه نقش دارند.

  عناوين مرتبط :




طراحی سایت : اصفهان هاست