تيتر خبر تاثیر نوسان قیمت نفت بر‌‌ بورس
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اثر مستقیم نوسانات قیمت جهانی نفت اول بر گروه پالایشی و بعد بر گروه پتروشیمی است اثر غیرمستقیم آن هم بر شرکت‌هایی است که مواد اولیه آن‌ها وابسته به نفت و مشتقات آن است چون که نوسان قیمت به سمت پایین است دسته دوم از این کاهش قیمت تأثیر مثبت می‌پذیرند.
تيتر خبر سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
طرح بانک مرکزی برای دریافت کارمزد از تراکنش کارتخوان‌های فروشگاهی، صف‌آرایی میان اصناف و شبکه بانکی را تشدید کرد. از ابتدای فعالیت شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) عرضه‌کنندگان کالا و خدمت با دیده تردید به این خدمت جدید بانکی می‌نگریستند.
تيتر خبر ثروتمندان تهرانی برای «عروسی» چگونه خرج می‌کنند؟
این روزها هزینه کردن، آن هم هزینه های آنچنانی برای مراسم یک شبه ازدواج برای خیلی ها توجیه پیدا کرده است و وقتی با دوستان و آشنایان درباره ازدواج و هزینه های آن و برنامه های جانبی و مفصلش گفت و گو می کنی، مواردی می بینی و می شنوی که شاید باور کردنش برای خیلی از ما سخت باشد
انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدولتيتر خبر انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدول
  فرهنگ و هنر  فرهنگ و هنر دارای زيرشاخه  فناوري اطلاعات  فناوري اطلاعات دارای زيرشاخه  صنعت و بازرگاني  صنعت و بازرگاني دارای زيرشاخه  بانک و بيمه  بانک و بيمه دارای زيرشاخه  بازار سرمايه  بازار سرمايه دارای زيرشاخه  صفحه اول  صفحه اول  
  عناوين برگزيده
قیمت خودروهای وارداتی در بازار/جدول
مظنه رهن آپارتمان دو خوابه در تهران +جدول
سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
ارزان ترین گوشی مجهز به اندروید 5 +عکس
پیش‌بینی تحلیلگران وزارتخانه از قیمت‌نفت
مظنه واحدهای 50 متری در تهران؟ +جدول
فروش اعتباری اوپل آسترا آغاز شد+جدول
مسکن چقدر گران می شود+جدول
قیمت انواع دستگاه گیرنده دیجیتال +جدول
آخرین قیمت انواع گوشی ZTE +مشخصات
آخرین قیمت انواع یخچال و فریزر دوقلو +جدول
آخرین قیمت انواع لپ‌تاپ MSI +جدول
ارزان‌ترین گوشی‌های اندرویدی بازار +جدول
آخرین قیمت انواع سشوار +جدول
قیمت انواع تلویزیون سه بعدی در بازار +جدول
آخرین قیمت انواع تبلت Lenovo +مشخصات
آخرین قیمت انواع اجاق گاز ایرانی +جدول
قیمت انواع دوربین عکاسی دیجیتال+جدول
جدیدترین قیمت خودروهای داخلی +جدول
غروب ركود در بازار مسكن
تغییرات دستمزد 25 گروه شغلی اعلام شد
آغاز پيش فروش اوپل آسترا ۲۰۱۴ +جدول
مسکن و شکاف متری 6 میلیونی در تهران! +جدول
با 30 میلیون‌ تومان چه ماشینی بخریم؟ +جدول
قیمت پرفروش ترین لپ تاپ‌ها ؟ +جدول
قیمت آپارتمان های 2خوابه تهران +جدول
پژو 206 دست دوم در بازار چند؟ +جدول
آپارتمان در پل رومی تهران، متری چند؟ +جدول
قیمت رهن آپارتمان دوخوابه در تهران +جدول
قیمت محبوبترین گوشی موبایل‌های بازار +جدول
قیمت لپ تاپ‌های مخصوص بازی +جدول
رکورد سقوط نرخ تورم برای خوراکی‌ها+جدول
مظنه واحدهای نوساز در تهران؟ +جدول
نگاهی به بازار سکه و طلا در هفته‌ گذشته +جدول

  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


 

فناوري اطلاعات  مکاتب اصلي  مکتب وابستگي

فناوري اطلاعات ، مکاتب اصلي ، مکتب وابستگي

مکتب وابستگي
 
 
اين نظريه در جامعه‌شناسي توسعه مطرح است. استدلال طرفداران اين نظريه آن است كه ساختار نظام بين‌المللي، به شدت فرصتهاي توسعه را براي كشورهاي توسعه‌نيافته زايل مي‌كند. محور اصلي نظريه وابستگي عبارت از اين است كه: مطالعه توسعه جوامع جهان سوم به صورت انتزاعي و جدا از توسعه كشورهاي پيشرفته، واقعيتهاي روند توسعه را نمي‌تواند به دقت نشان دهد؛ بنابراين مي‌بايست كشورهاي جهان را به منزله يك نظام واحد در نظر گرفت.
 

نظريات وابستگي به صورت عمده از انديشه‌هاي پل باران در واپسين سالهاي دهه 1950 نشأت گرفته است. علاوه بر آن شكست برنامه اكلامو و نيز بحران ماركسيسم در امريكاي لاتين در دهه 1960، در شكل‌گيري مكتب وابستگي مؤثر بودند. برخي معتقدند نظريه وابستگي، پاسخي انتقادي به نظريات آدام اسميت (1776) بود. بر اساس مكتب اسميت، بازرگاني بين‌المللي موجب تخصص منطقه‌اي و كاهش تعرفه‌هاي گمركي گشته، حداكثر امكانات را براي رشد اقتصادي فراهم مي‌كند.

طبق اين ديدگاه چون منابع طبيعي، اقليم و عرضه نيروي انساني در بين جوامع بطور نابرابر توزيع شده‌اند، هر جامعه‌اي بايد در حول استعدادهاي طبيعي خودش تخصص توليدي پيدا كند تا مبادلات بازرگاني بين‌المللي بصورتي درآيد كه حداكثر قابليت توليد را در زمينه اقلام معين، مواد خام و كالاها و خدمات تأمين نمايد؛ اما نظريه وابستگي مدعي است كه اقتصاد جهاني را نمي‌توان به شيوه اسميتي به عنوان يك نظام متشكل از طرفهاي برابر بازرگاني تصور نمود، به اين دليل كه برتري قدرت نظامي، اقتصادي و سياسي مركز(يعني جوامع صنعتي)، نابرابري شرايط مبادله را بر حاشيه (يعني جوامع كمترتوسعه‌يافته‌اي كه به صدور مواد خام و نيروي انساني وابستگي دارند) بيش از پيش تحميل مي‌كند. به بيان تاريخي، طرز عمل استعمار چنان بود كه با تضمين شرايط مساعد جهت صدور كالاهاي ساخته شده از طرف جوامع پيشرفته و سرمايه‌داري، توليدات صنعتي نوپاي ممالك جهان سوم را با مانع روبرو كرد. جوامع صنعتي با تحميل توليد اختصاصي مواد خام به جوامع وابسته، نظام نابرابري مبادلات را حفظ کرده و صادركنندگان مواد خام را ناگزير به وابستگي به بازار جهاني و تن دادن به بي‌ثباتي(كه براي صادراتشان پيش مي‌آمد)، مي‌ساختند.

 

مفروضات نظريه

بطور عمده نظريه وابستگي بر چهار فرض مبتني است:

1) اقتصاد و جامعه در بخش عمده‌اي از دنياي در حال توسعه، به شكل كامل تحت تأثير اين واقعيت قرار دارند كه اين كشورها در اصل به منزله توليدكنندگان مواد خام و مصرف‌كنندگان محصولات صنعتي در اقتصاد جهاني ادغام شده‌اند؛

2) اين تقسيم كار به وسيله قدرت اقتصادي و سياسي دنياي توسعه يافته دائمي گرديده است؛

3) همين ادغام پابرجا در اقتصاد جهاني، موجب انحراقات جدي اقتصاد داخلي در جهان سوم مي‌شود؛

4)   عوارض اين معضل اقتصادي به قلمرو اجتماعي و سياسي هم سرايت مي‌كند.

آندره گوندر فرانك – يكي از برجسته‌ترين نظريه پردازان وابستگي – علت توسعه‌نيافتگي كشورهاي جهان سوم را در رابطه زنجيروار متروپل- اقمار (مركز – پيرامون) پي‌جويي مي‌كند. او معتقد است علت توسعه يافتگي را بايد در روابط ساختاري كه در طول تحولات اقتصادي – اجتماعي بين كشورهاي توسعه‌يافته و توسعه‌نيافته كنوني موجود است، دنبال كرد. كشورهاي ثروتمند يك مركز(متروپل) را تشكيل داده‌اند كه كشورهاي اقماري(جهان سوم) پيرامون آنها گرد آمده‌اند و در حالي كه اقتصادشان به اقتصاد كشورهاي پيشرفته‌ وابسته است، خودشان عمدتاٌ دچار فقرند.

البته انتقاداتي هم به نظريه وابستگي شده که به دليل اين است كه اين نظريه با تأكيد بيش از اندازه بر رابطه استعماري، ديگر جنبه‌هاي توسعه‌نيافتگي را به فراموشي سپرده است.

 

منابع

1-      نراقي، يوسف؛ توسعه و كشورهاي توسعه نيافته، تهران، سهامي انتشار، چاپ اول، 1370، ص 183-178.

2-      گيدنز، آنتوني؛ جامعه‌شناسي، منوچهر صبوري (ترجمه)، تهران، چاپ پنچم، 1378، ص 571-570.

3-      آبركرامبي، نيكلاس و ديگران؛ فرهنگ جامعه‌شناسي، حسن پويان (ترجمه)، تهران، چاپخش، چاپ اول، 1367، ص 112-111.

4-      نصيري، حسين؛ توسعه پايدار (چشم انداز جهان سوم)، تهران، فرهنگ و انديشه، چاپ اول، 1379، ص 32.

  عناوين مرتبط :
طراحی سایت : اصفهان هاست