تيتر خبر تاثیر نوسان قیمت نفت بر‌‌ بورس
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اثر مستقیم نوسانات قیمت جهانی نفت اول بر گروه پالایشی و بعد بر گروه پتروشیمی است اثر غیرمستقیم آن هم بر شرکت‌هایی است که مواد اولیه آن‌ها وابسته به نفت و مشتقات آن است چون که نوسان قیمت به سمت پایین است دسته دوم از این کاهش قیمت تأثیر مثبت می‌پذیرند.
تيتر خبر سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
طرح بانک مرکزی برای دریافت کارمزد از تراکنش کارتخوان‌های فروشگاهی، صف‌آرایی میان اصناف و شبکه بانکی را تشدید کرد. از ابتدای فعالیت شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) عرضه‌کنندگان کالا و خدمت با دیده تردید به این خدمت جدید بانکی می‌نگریستند.
تيتر خبر ثروتمندان تهرانی برای «عروسی» چگونه خرج می‌کنند؟
این روزها هزینه کردن، آن هم هزینه های آنچنانی برای مراسم یک شبه ازدواج برای خیلی ها توجیه پیدا کرده است و وقتی با دوستان و آشنایان درباره ازدواج و هزینه های آن و برنامه های جانبی و مفصلش گفت و گو می کنی، مواردی می بینی و می شنوی که شاید باور کردنش برای خیلی از ما سخت باشد
انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدولتيتر خبر انواع ماشین لباسشویی ال جی + جدول
  فرهنگ و هنر  فرهنگ و هنر دارای زيرشاخه  فناوري اطلاعات  فناوري اطلاعات دارای زيرشاخه  صنعت و بازرگاني  صنعت و بازرگاني دارای زيرشاخه  بانک و بيمه  بانک و بيمه دارای زيرشاخه  بازار سرمايه  بازار سرمايه دارای زيرشاخه  صفحه اول  صفحه اول  
  عناوين برگزيده
قیمت خودروهای وارداتی در بازار/جدول
مظنه رهن آپارتمان دو خوابه در تهران +جدول
سود شبکه بانکی از شاپرک چقدر است؟
ارزان ترین گوشی مجهز به اندروید 5 +عکس
پیش‌بینی تحلیلگران وزارتخانه از قیمت‌نفت
مظنه واحدهای 50 متری در تهران؟ +جدول
فروش اعتباری اوپل آسترا آغاز شد+جدول
مسکن چقدر گران می شود+جدول
قیمت انواع دستگاه گیرنده دیجیتال +جدول
آخرین قیمت انواع گوشی ZTE +مشخصات
آخرین قیمت انواع یخچال و فریزر دوقلو +جدول
آخرین قیمت انواع لپ‌تاپ MSI +جدول
ارزان‌ترین گوشی‌های اندرویدی بازار +جدول
آخرین قیمت انواع سشوار +جدول
قیمت انواع تلویزیون سه بعدی در بازار +جدول
آخرین قیمت انواع تبلت Lenovo +مشخصات
آخرین قیمت انواع اجاق گاز ایرانی +جدول
قیمت انواع دوربین عکاسی دیجیتال+جدول
جدیدترین قیمت خودروهای داخلی +جدول
غروب ركود در بازار مسكن
تغییرات دستمزد 25 گروه شغلی اعلام شد
آغاز پيش فروش اوپل آسترا ۲۰۱۴ +جدول
مسکن و شکاف متری 6 میلیونی در تهران! +جدول
با 30 میلیون‌ تومان چه ماشینی بخریم؟ +جدول
قیمت پرفروش ترین لپ تاپ‌ها ؟ +جدول
قیمت آپارتمان های 2خوابه تهران +جدول
پژو 206 دست دوم در بازار چند؟ +جدول
آپارتمان در پل رومی تهران، متری چند؟ +جدول
قیمت رهن آپارتمان دوخوابه در تهران +جدول
قیمت محبوبترین گوشی موبایل‌های بازار +جدول
قیمت لپ تاپ‌های مخصوص بازی +جدول
رکورد سقوط نرخ تورم برای خوراکی‌ها+جدول
مظنه واحدهای نوساز در تهران؟ +جدول
نگاهی به بازار سکه و طلا در هفته‌ گذشته +جدول

  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


 

فرهنگ و هنر  بزرگان اقتصاد  کلود فردريک باستيا

فرهنگ و هنر ، بزرگان اقتصاد ، کلود فردريک باستيا

کلود فردريک باستيا

 

کلود فردريک باستيا (فرانسklod f?ede?ik bastja] (به فرانسوي: Claude Frédéric Bastiat); ?? ژوئن ???? – ?? دسامبر ????) نظريه پرداز ليبرال کلاسيک، اقتصاددان سياسي فرانسوي و عضو مجمع فرانسه بود. او به خاطر توسعه دادن مفهوم اقتصادي هزينه فرصت سرشناس است.

 

زندگي

فردريک باستيا در سال 1801 در شهر بايون «Bayonne» به دنيا آمد.

باستيا در ده سالگي يتيم شد و پدربزرگ و مادربزرگ پدري‌اش او را بزرگ کردند و آموزش دادند. در هفده‌سالگي مدرسه را براي کار در بنگاه صادراتي خانوادگي‌شان در شهر بايون ترك كرد و آن جا بود كه با مشاهده انبارهاي تعطيل‌شده، جمعيت رو به كاهش و افزايش فقر و بيكاري پديدآمده به ميانجي محدوديت‌هاي تجاري، پليدي‌ها و شرارت‌هاي نهفته در حمايت‌گرايي را بي‌واسطه آموخت. پدربزرگش كه درگذشت، ملك خانوادگي‌شان در مورگون به باستياي بيست و پنج ساله به ارث رسيد و به اين ترتيب توانست براي بيست سال بعد، همچون دانشمند و كشاورزي اصيل‌زاده و متشخص زندگي كند. باستيا افرادي را براي كار در اين مزرعه خانوادگي استخدام كرد تا بتواند بر دلمشغولي‌هاي فكري‌اش تمركز كند. مشتاقانه و با حرص كتاب مي‌خواند و تقريباً درباره همه گونه‌هاي ادبيات با دوستانش گفتگو و مجادله ميكرد. او بيشتر اوقات خود را به کار کشاورزي صرف داشت. باستيا به عضويت انجمن ايالتي و نمايندگي مجلس موسسان فرانسه نيز درآمد، اما به دليل بيماري بخش کوتاهي از زندگي خود را به فعاليت‌هاي سياسي سپري کرد و در پنجاه و چهار سالگي از دنيا رفت.

انديشه‌ها

کلود فردريک باستيا از مالکيت خصوصي، بازار آزاد و دولت محدود هواخواهي مي‌کرد.

 

بازار آزاد

بن‌مايه اصلي و بنيادين نوشته‌هاي باستيا اين بوده که تا وقتي کارکرد دولت به حفظ جان، آزادي و مالکيت شهروندان در برابر دزدي يا هجوم ديگران محدود شود، بازار آزاد ذاتاً سرچشمه‌اي براي «همسازي اقتصادي» ميان افراد خواهد بود. از نگاه باستيا اجبار دولتي تنها هنگامي پذيرفتني است که پشتيبان «امنيت فرد، آزادي و حقوق مالکيت باشد و سايه عدالت را بر سر همه بگستراند».

باستيا بر کارکرد بازار آزاد در هماهنگ‌سازي برنامه‌ها - درون‌مايه‌اي بنيادين در مکتب اتريش- پا مي‌فشرد، چون انديشه‌اش از برخي نوشته‌هاي آدام اسميت و اقتصاددان بزرگ فرانسوي طرفدار بازار آزاد همچون ژان‌باتيست سه، فرانسوا کنه، دستو دوتراسي، شارل کنت، ريشار کانتيون (که در ايرلند زاده شد و در فرانسه سکني گزيد) و آنه رابرت ژاک تورگو تاثير گرفته بود. اين اقتصاددانان فرانسوي در ميان پيشگامان مکتب جديد اتريشي بودند و نخستين بار مفاهيمي چون بازار به مثابه فرايندي پويا و رقابتي، تکامل پول در بازار آزاد، نظريه ارزش ذهني، قوانين مطلوبيت و بازدهي نهايي نزولي، نظريه تعيين قيمت منابع بر پايه توليد نهايي و بيهودگي کنترل قيمت‌ها به طور خاص و دخالت‌گرايي اقتصادي دولت به طور کلي را پرورش دادند.

 

مالکيت

ديدگاه باستيا در باب مالکيت از نظريات اقتصادي او در زمينه ارزش و ترقي تاثير مي پذيرد. از ديد او نفع شخصي و امکان تصاحب و تملک محصول کار و کوشش بهترين مشوق و محرک انسان در تلاش معاش است. ولي با پيشرفت انسان از آنجا که حيطه فوايد رايگان تنگتر مي‌شود، امکانات تملک نيز کاهش مي يابد. البته امکانات مالکيت در برخي از فعاليت‌هاي انسان از بين مي رود و در برخي ديگر، انتقال مي يابد. فقط زماني مالکيت از جامعه بشري رخت بر مي بندد که همه چيز براي همه کس به اندازه زياد وجود داشته باشد و ديگر کسي براي به دست آوردن نيازمندي هاي خود مجبور به کار و کوشش نباشد و انسان به مقامي عالي و خدايي برسد.

 

حقوق کارگران

فردريک باستيا همچنين تلاش زيادي کرد تا پارلمان فرانسه حق آزادي کارگران براي امتناع از کارکردن در شرايط نامناسب را به رسميت بشناسد. او با صداي بلند اجبار قانوني براي وادار کردن کارگران به کارکردن با دستمزدهاي پايين و شرايط تحميلي را به عنوان برده‌داري افشا کرد و راه را براي قانوني کردن حق اعتصاب کارگران در سال‌هاي بعد هموار ساخت.

 

حقوق مصرف‌گنندگان

باستيا معتقد است که هنگامي که فقط منفعتِ توليدکننده مورد توجه قرار گير که متأسفانه اغلب چنين است، نمي‌توان از حرکت‌هايِ خلافِ منافعِ عمومي جلوگيري کرد چرا که توليدکننده خواهانِ مضاعف شدن موانع، نيازها، و زحمات است.

 

آثار

توهمات اقتصادي (1845)

سود و سرمايه (1849)

قانون (1850)

هماهنگي‌هاي اقتصادي (1850)

  عناوين مرتبط :
طراحی سایت : اصفهان هاست